Doğanın her yanı bizim için birer mucize kaynıyor. Topraktan adeta şifa fışkırıyor. Doğanın büyük bir eczane olduğu su götürmez gerçek. Ancak bazı bitkilerin faydaları henüz bilim tarafından yeni yeni keşfediliyor diyebiliriz. Bunlardan bir çoğu da mutfaklarımıza yeni giriyor. Böyle bir açıklamada hepimizin aklına gelenlerden biri de Udi Hindi Tozu. Peki Udi Hindi Tozu nedir? Neden bu kadar popüler oldu? Faydaları nelerdir? Udi Hindi Tozu nerelerde kullanılır? İşte ustasından sizler için detaylı açıklama.

Udi Hindi Tozu nedir? sorusunun yanıtına geçmeden önce bu bitkiyi nerelerde bulabileceğinizden bahsedelim. Bugün itibariyle bu tozu bir çok aktarda bulabileceğiniz gibi artık yavaş yavaş marketlere de giriyor diyebiliriz. Hanımların da bolca ilgisini çeken bu muhteşem tozun faydaları ise saymakla bitmiyor.

Asya kökenli bir bitkiden elde edilen bu toz Udi Hindi Ağacından elde edilmektedir. Antiseptik özellikleriyle dikkat çeken bu toz aynı zamanda büyük bir mikrop savaşçısıdır. 

Udi Hindi Tozu Nedir?

UDİ HİNDİ TOZU NERELERDE KULLANILMAKTADIR?

Udi Hindi Tozu bir çok şekilde kullanılabilir. Toz olan değil ancak doğrudan bitkisini çiğneyerek ağız kokusu önlenebilir. Ama tozu özellikle;

  • Çay ile karıştırılarak
  • Zeytinyağı ile karıştırılarak
  • Kremlerde (karıştırılarak)
  • Balla karıştırılarak
  • Doğrudan

kullanılabilir. Bu tozu herhangi bir yemekte veya limon, portakal gibi karışımlarda tavsiye etmiyoruz.

UDİ HİNDİ TOZU FAYDALARI NELERDİR?

Gerçekten bir vitamin ve şifa deposu olan bu muhteşem bitkinin tozu da kendisi kadar faydalı. İlk faydaları arasında boğaz iltihabına karşı iyi gelmesi gösterilebilir. Özellikle kış aylarında sıkça boğazında sorun yaşayanlar, boğazı şişenler, bademcikleri şişenler için ideal bir toz olarak yukarıda verdiğimiz karışımlar ile kullanılabilir. Bu açıdan güvenle çocuklarınızda da uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında mikrop kırıcı özelliği olan bu tozu kremle veya zeytinyağı ile karıştırıp egzamalı, yaralı, yani mikrop kapma ihtimali olan yerlerde de güvenle kullanabilirsiniz.

Bunlar dışında;

  • Balgam sökücü
  • Ağrı giderici
  • Mide sorunları giderici
  • Ağız kokusu giderici

özelliği ile son zamanlarda popüler olmuş bitkiler ve bitki tozları arasında bu tozu rahatlıkla gösterebiliriz. Siz de bu tozu temin edip çay tarifleri içerisinde güvenle kullanabilirsiniz.