Salatalık ne kadar güzel bir tat değil mi? Toprağın en güzel armağanlarından biri. İçi su dolu bu şifa deposunu başta salatalarda olmak üzere bir çok yemek tarifi içerisinde keyifle kullanıyoruz. Diğer taraftan salatalığı kimi zaman kahvaltıda yiyor, kimi zaman yüz maskesi yapıyoruz. Gerçekten harika bir sebze. Ancak salatalığın faydaları sandığınızdan çok daha fazla.

Salatalığın faydaları deyince aklınıza bir çok maddenin geldiğini biliyorum. Ancak bugün sizlere gerçekten daha önce bilmiyor olabileceğiniz bilgileri vereceğim. Sulandırılmış yoğurtla cacık yapabildiğiniz, kahvaltıda direkt yiyebileceğiniz veya salataya katabileceğiniz bu sebze sandığınızdan daha da yararlı.

Özellikle yaz aylarında yetişen salatalığın turşusu da mevcut. Silor dediğimiz tür ile yapılabilen bu turşu gerçekten bir çoklarımızın da favorisi. Doğru yapıldığında gerçekten son derece faydalı ve lezzetli.

Dilimizde hıyar olarak bilinen salatalık aynı zamanda düşük kalorisi ile dikkatleri çekiyor. Bu nedenle bir çok diyet programının hemen ilk sırasında salatalık geliyor. 12-16 kalori arasında olan salatalık tam bir yağ düşmanı.

Salatalığın Faydaları

SALATALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Böylesi etkileyici bir sebze hakkında daha önce duymamış olabileceğiniz faydalara bakacak olursak;

  • Salatalık vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir sebzedir. A, B, C, K vitaminleri ve potasyum, magnezyum, fosfor yönünden besin değerleri ile öne çıkmaktadır.
  • Salatalık vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra lifli bir gıda olması sebebiyle mide ve bağırsaklar açısından da olumlu etkilere sahiptir.
  • Birçok meyvenin ve sebzenin gerçekleştirdiği gibi vücuda antioksidan etkiler sağlar.
  • Özellikle göğüs, rahim, prostat kanserleri başta olmak üzere kanser riskini azalttığına yönelik bulguları inceleyen çalışmalar devam etmektedir.
  • Salatalığın aynı şekilde bir başka sağlık problemi olan kalp ve damar hastalıklarına ilişkin risk önleyici rol oynadığı üzerine incelemeler sürmektedir.
  • Son olarak, genellikle kabuğu soyularak yendiği için salatalık kabuğu içinde de yüklü miktarda besin değeri depolanmış olduğunu söylemek gerekir.
  • Salatalıktan elde edebileceğiniz faydaları arttırmak istiyorsanız, dışını güzelce yıkayarak kabuklu haliyle katır kutur yemeyi ya da kabuklarını soymadan yuvarlak veya ince uzun şekillerde keserek tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Salatalık aynı zamanda diyet dostudur. Düşük kalorisi ile sağlıklı yaşamı garanti eder.