Mantar, diyet beslenmelerinde ve ana öğünlerde protein oranının yüksek, ekonomik ve besleyici olması nedeniyle pek çok evde tercih edilir. Yayla ve ormanlık arazilerde gezintiye çıktığınızda ağaç çevrelerinde doğal mantarları görebilirsiniz. Tabii gördüğünüz her mantarı yemeden önce birkaç kez düşünmelisiniz. Zira zehirli bir mantar türü olabilir.

Lif, demir, bakır, potasyum ve birçok vitamin içerdiğinden zengin mantarı omlette, çorbada, sotede, pizzada, böreklerde kullanabilir ve nerede görmek istiyorsanız o yemeğe ekleyebilirsiniz. Kalorisi de oldukça düşüktür. Kalp dostu besinlerden biri olan mantar, bu yazımızda “Mantar nasıl temizlenir?” sorusu ile gündeme gelecek.

Merak edenler için mantar çeşitlerinin de incelendiği mantar temizlemenin püf noktaları işte sizlerle. Yazımızı okuyanlar, mantarı daha lezzetli şekilde yemeklerde kullanacaklar. Ne şanslılar!

Mantar Nasıl Temizlenir?

Mantar temizliği neyle yapılır diyenler için üretilmiş özel ürünler mevcuttur. Sebze temizleme fırçası kullanarak mantar temizleme işleminizi bitirebilirsiniz. Nemli bir mutfak bezi ya da kağıt havlu ile de mantar temizliği yapabilirsiniz.

Zar Soyma Yöntemi

Mantarın su ile yıkanması sağlık açısından tehlikelidir; ayrıca lezzetini ve rengini de etkiler. Bu nedenle dış yüzeyindeki zarsı dokunun soyulması işinizi görecektir:

  • Mantarın sapını hafif çevirip kendinize doğru çekin; kolayca çıkacaktır.
  • Şapkası olarak tabir edilen, mantarın üst kısmında ince bir zar bulunur. Bu zarı bir meyve bıçağı yardımı ile yavaşça soyarak kaldırın.
  • Bu zarı kaldırdığınızda mantarın beyaz kısmı ortaya çıkacaktır.
  • Biraz önce ayırdığınız sapları da yine aynı şekilde bıçak yardımı ile zarından ayırın ve beyaz kısma ulaşın.
  • Bu iki işlemden sonra nemli bir bez hazırlayın ve soyduğunuz mantarların dışında kalan tabakaları son defa temizleyin.

Limonlu & Sirkeli Su Yöntemi

Bu yöntemi eğer mantar doğadan toplanmış ve çok kirli ya da çamurlu ise uygulamalısınız; aksi durumda mantarın su ile yıkanması önerilmez. Markette satılan paket mantarlar için bu yöntem gerekli değildir.

  • Derin bir kap içine mantarları ekleyin.
  • Mantarların üzerine soğuk suyu da ilave edin ve yarım limon suyu sıkın.
  • 1-2 yemek kaşığı sirke de ekleyebilirsiniz.
  • Dilerseniz elinizle dışını temizleyin. İsterseniz ufak ve temiz bir fırça ile dışındaki zarı temizleyebilirsiniz.