Yemek kültürümüzde pastalar, kekler, börekler büyük yer kaplıyor. Bir çok kişi yapacağı yemeklere mutlaka kabartma tozu ekliyor. Özellikle keklerde bu toz olmazsa olmaz unsurlardan biri. Sibel Yalçın’ın tariflerinde de kabartma tozu sıkça yer alıyor ve kullanılıyor. Ancak zaman zaman evde kabartma tozunun kalmadığı geç de olsa fark ediliyor. Acil durumlarda Kabartma Tozu yerine ne kullanılabilir? sorusu sorulmaya başlanıyor.

Kabartma Tozu yerine kullanabileceğiniz malzemelere geçmeden önce ilk olarak elbette ‘en yakın komşu’ çözümünü öneriyoruz. Fakat diyelim ki saat de hiç uygun değil veya hiç kimsede bulunmuyor. Olur ya, dünyanın bin türlü hali var. Peki ne yapmalı?

Poğaça, kek, muffin gibi lezzetler hazırlarken kabartma tozu yerine ne kullanılabilir? diye soranlardansanız ve çareler tükendiyse merak etmeyin, aşağıda vereceğimiz liste evinizin bir köşesinde mutlaka vardır.

Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılabilir?

  • Ekşi Süt
  • Ayran
  • Karbonat
  • Yumurta Beyazı
  • Sirke
  • Tuz

KABARTMA TOZU YERİNE EKŞİ SÜT

Kabartma tozunun bittiği durumlarda yerine kullanabileceğiniz ilk şey ekşi süt. Evinizde duran, dolabınızda ekşimeye yüz tutmuş olan süt asidik özelliğe sahip olacağı için kekinizi veya poğaçanızı güzelce kabartacaktır. Üstelik yaptığınız tarifin tadına negatif etki etmiyor.

KABARTMA TOZU YERİNE YUMURTA BEYAZI

Burada elbette yumurta beyazını nasıl çırptığınız çok önemlidir. Bembeyaz rengi alana ve köpük kıvamına gelene kadar çırpma işlemine devam etmelisiniz. Özellikle omlet veya sufle gibi tarifler yapıyorsanız yumurta akını iyice çırpmalısınız. Yine asidik özelliği bulunan yumurta akı kekinizi hızlıca kabartacaktır.

KABARTMA TOZU YERİNE SİRKE

İlk bakışta çok alakasız görünebilir. Fakat asidik özelliğiyle sirke de kabartmanın yerine kullanılabilir. Kullanacağınız sirkenin ölçeği tarifteki kabartma tozu ile aynı olmalıdır. Beyaz olan sirkeleri bu noktada özellikle tavsiye ediyoruz. Kırmızı sirkeler tadında bozulmalar yaratabilir.

Bu şekilde tamamen asidik özellik gösteren Kabartma Tozunun yerine ikame edecek malzemeleri değerlendirebilirsiniz. Elbette hiç biri o tozun yerine geçemez. Ancak elde hiç bir ihtimal kalmadığı zaman, tarif için mutlaka gerekli olduğu zaman kullanmanız yemeğiniz açısından en iyisi olacaktır. Artık sizlere de birbirinden güzel tarifleri yemek kalıyor. Afiyet olsun.