Maden suyu şüphesiz ülkemizin en lezzetli doğal kaynaklarından biri. Başta Ankara olmak üzere memleketimizin çeşitli yerlerinden adeta maden suyu fışkırıyor. Faydaları da gerçekten saymakla bitmiyor. Öte yandan hamilelik gibi hassas dönemlerle ilgili halkın kafasında bir soru işareti mevcut. Hamileyken maden suyu içmek bu sorulardan biri. Gebelik kadar hassas ve her şeyin kontrol altında tutulması gereken bir dönemde bu sudan içmek faydalı mı? faydalı ise nelerdir? bu gerçekten büyük bir merak konusu haline gelmiş durumda.

Hamileyken maden suyu içmek ile ilgili sorular öncesinde belirtmekte fayda var ki maden suyu gerçekten mineral anlamında adeta bir hazine. Sodalar ve gazozlardan farklı olarak şeker içermediği için de hem fit, hem de sağlıklı bir gıda olarak karşımıza çıkar.

Hamileyken Maden Suyu İçmek

HAMİLEYKEN MADEN SUYU İÇMEK FAYDALI MI?

Bu konuda uzman görüşlerine baktığımızda gebelik esnasında maden suyu tüketmek ölçüsünü bilip, doktor kontrolünde olduğu sürece faydalıdır. Özellikle bu dönemdeki ağrılar ve mide sorunları için çok iyi bir gıdadır ve dediğimiz gibi doktor onayı olduğu sürece içilebilir.

Ancak içmeye başlamadan önce doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

İçerisinde yüksek oranda kalsiyum bulunan maden suyu, bu sayede anne adaylarının en büyük sorunlarından biri olan yorgunluk ve halsizlik problemine de çok iyi gelir.

Anne adayları bu dönemde şekerli ve yüksek yoğunluktaki asitli içecekler yerine maden suyunu tüketebilir.

İçme zamanı ise yine uzmanların uyarısına göre yemek yedikten yaklaşık yarım saat sonra ila 1 saat sonradır. Bu tercih aynı zamanda midenizdeki yanmaların önüne geçebileceği gibi, sindirim sistemini büyük oranda rahatlatacak harika bir tercih olarak karşımıza çıkar. Bu da halk arasında zaten çokça bilinen bir gerçektir.

Gebelik gibi hassas bir dönemde ne yiyip ne içeceğinize karar vermek gerek anne sağlığı, gerek bebeğin sağlığı açısından bir hayli üzerinde durulması gereken bir konudur. Ancak bu dönemde beslenme ile ilgili atacağınız her adım öncesi mutlaka doktorunuzdan görüş ve yardım istemeniz de elzemdir. Böylesi hassas dönemlerde kendinizi tıbbın bilgisine bırakmak ve buna uygun hareket etmek sizi ve bebeğinizi korur.