Tabiat bir çok sağlıklı besin kaynıyor. Bir çoğunu gün içerisinde tüketiyoruz. Fakat bazı besinleri ön plana almak, düzenli tüketmek gerçekten sağlık açısından çok faydalı. Ben de tariflerimde bu tür besinleri ön plana çıkarıyorum. Bunlardan biri de Brokoli. Gerçekten insan sağlığına inanılmaz faydalı. Bu besin ilk bakışta sadece sporcularla veya diyet yapanlar ile özdeşleştirilse de brokolinin yararları saymakla bitmiyor.

Brokolinin yararları öncelikle hastalıklar noktasında insanların doğrudan bilmesi gereken bir konu. Bunları bilirsek elbette bu besinleri tüketmeye daha çok meylederiz. Faydaları çokça olan brokoli kanser, kalp rahatsızlıkları, sindirim sorunları, kronik hastalıklar gibi önemli ve insanların çok korktuğu sorunlara karşı adeta bir siper. Üstelik çiğ ve pişmiş olarak tüketilebiliyor olmasıyla pek de kullanışlı.

İLGİLİ TARİF: BROKOLİ SALATASI TARİFİ

Brokoli Salatası Tarifi

BROKOLİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR?

İlk olarak bir çoklarının yaptığı yanlışa düşüp ‘çare’ kelimesini kullanmayacağım. Hastalıkların çaresi tedavidir. Sadece tedavi olurken destekleyici besinler vardır. Bunlar arasında öne çıkanı ise brokolidir.

Brokolinin tedavisine yardımcı olduğu ve iyi geldiği hastalıklar;

  • KALP HASTALIKLARI
  • SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLAR
  • KOLESTROL KAYNAKLI HASTALIKLAR
  • KRONİK HASTALIKLAR
  • KANSER

Ve daha bir çok hastalığın tedavisinde brokolinin destekleyici gücünden mutlaka faydalanmak gerekiyor.

Brokolinin Yararları

BROKOLİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUYOR

Brokoli büyük bir C vitamini deposu. Yani brokoliye yönelmek için hasta olmayı beklememeliyiz. Henüz hasta olmadan her türlü hastalıktan korunmak için yenen brokoli bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunu da bünyesinde yoğun olarak barındırdığı C Vitamini ile başarır.

Brokoli, iltihabı azaltmak, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, bağışıklığı güçlendirmek ve kalp sağlığını geliştirmek gibi çeşitli şekillerde sağlığınızı iyileştirebilecek, besin açısından zengin bir sebzedir.

C Vitamini insan vücudunda çok az miktarda üretildiği ve günlük ihtiyacımızın kendi içimizden karşılanamadığı bir vitamin olduğu için dışardan sıkça almak gerekir. İşte brokoli bu noktada sizlerin bir numaralı yardımcısı olacaktır.

BEYNİNİZİ DAHA ÇOK ÇALIŞTIRIR

Vücudun yöneticisi olan beyin de brokoliyi sever. Beyin fonksiyonlarınızın hızlı ve efektif çalışması için brokoli yemek bir hayli faydalıdır ve pek çok uzman tarafından tavsiye edilir.

Çiğ veya pişmiş şekilde yenebilen brokoli en faydalı sebzelerimiz arasında en üstlere yazılabilir.