Baklavanın tarihi nedir diye merak edenlere kısa bir bilgi vererek yazımıza başlayalım. Kökeni Orta Asya Türklerine dayanan baklava, bugünkü şeklini Topkapı Sarayı mutfağında alır. Padişah sofralarına yaraşan bu tatlı, o dönemlerde sadece Ramazan Bayramı zamanında yapılsa da günümüzde yılın her ayı sofraları taçlandırır. Baklava ve baklava şerbeti malzemeleri özenle hazır edilir.

Mahir hanımların ellerinden kat kat çıkan baklavaları şerbetiyle buluşturmak son ve en önemli adımdır. Bu adımda başarıya ulaşmak için ise bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bu yazıda ev baklava şerbeti nasıl yapılır, baklava şerbeti nasıl konulur, baklava şerbeti ne kadar kaynamalı gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Baklava Şerbeti

Baklavanın şerbeti yeterince çekmesi, şerbet döküldükten sonra hamurlaşmaması için hamurun yoğrulduktan sonra 4-5 saat dinlendirilmesi gerekir. Şerbet, şeker ve su olmak üzere iki temel malzemeden oluşur. Baklava şerbeti ölçüleri yapılacak olan tatlının hacmine ve içine katılan diğer malzemelere göre belirlenir.

Ancak çoğu tatlı için baklava şerbeti su şeker oranı, bire bir olarak ayarlanır. Yani bir bardak su konulacaksa, bir bardak da şeker koymanız gerekir. 1 tepsi baklava şerbeti nasıl yapılır, diye baklava şerbet ölçüsü ayarlamak için, önce hamurunda kullandığınız malzeme miktarını doğru hesaplamanız gerekir.

Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Baklavayı açmak kadar baklava şerbetinin yapılışı da büyük bir zanaat gibi gözükse de püf noktalarına dikkat ederseniz kat kat açıp pişirdiğiniz baklavayı altın suyu ile başarıyla buluşturabilirsiniz. Ev baklavası şerbeti nasıl yapılır diyorsanız hemen basit bir tarif verelim.

Baklava şerbeti ölçüsü bire birdir, yani şeker ve su oranı eşittir. 1 tepsi baklava şerbeti için 4 bardak su 4 bardak şeker yeterli olacaktır.

Baklava şerbeti ölçüsü doğru ayarlandıktan sonra işinizi çok kolay! Baklava şerbeti çeşitleri damak tadına ve baklava türüne göre biraz değişiklik gösterebilmektedir bunu da unutmayın. Tarifleri birkaç kere yaptıktan sonra en uygun, tam ölçüye ulaşabilirsiniz. Örneğin çikolatalı baklava yapıyorsanız az şekerli, hafif baklava şerbeti yapmanız daha uygun olabilir.

Baklava şerbetinin tarifi nasıldır kısaca öğrenmek istiyorsanız kağıdınızı kaleminizi hazırlayın, bu yol gösterici tarif her zaman işinize yarayacaktır! Şekerlenmeyen baklava şerbeti tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Sizi yarı yolda bırakmayacak baklava şerbeti yapımı adım adım şöyledir:

Baklava için:

  • Tencere ocağa konulur.
  • Evde baklava şerbeti hazırlanırken bir tepsi baklava için 4 bardak şeker ve 4 bardak su hazırlanır.
  • Oda sıcaklığındaki içme suyu ve şeker tencereye eklenir.
  • Bu karışım şeker eriyene kadar tahta bir kaşık yardımı ile karıştırılır.
  • Ocak orta ateşte açılır.
  • Şerbet kaynamaya başlayınca ocak kısılır ve kıvam alıncaya kadar yaklaşık 1520 dakika kaynatılır.
  • Baklavanın şerbeti nasıl hazırlanır sorusunun cevabında son dokunuş limon suyuyla yapılır.
  • Ocaktan almadan hemen önce 4-5 damla limon suyu eklenir.