Bir yeni yılı daha karşılamaya hazırlanıyoruz. Acısıyla tatlısıyla, kolaylığı veya zorluğu ile bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yılı ailecek veya arkadaşlarıyla evde, güzel bir davet vererek, daha doğrusu bir sofra kurarak karşılamak isteyenler elbette yılbaşı sofrası hazırlayacak. Peki yılbaşı sofrası nasıl hazırlanır?

Yılbaşı sofrası birbirinden lezzetli yemekleri ve hummalı hazırlığı ile yılda bir defa dostların veya aile bireylerinin bir araya geldiği benzersiz anların yaşandığı özel bir sofra. Dolayısıyla özel bir hazırlık gerektirir. ‘Yeni yıla nasıl girersen öyle gider’ sözüne istinaden sizi 2023 yılına mutlu hazırlayacak en özel sofra tarifi Sibel Yalçın farkıyla.

YILBAŞI SOFRA DÜZENİ

Burada atmanız gereken ilk adım yılbaşı sofranızın örtüsüdür. İyi bir masa örtüsü seçmeniz bu noktada büyük önem taşıyor. Birbirinden güzel mağazalarda veya parti malzemeleri satan yerlerde kırmızı başta olmak üzere rengarenk yeni yıl özel masa örtüsü bulmanız mümkün.

Yılbaşı Sofrası

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise sofra düzenidir. Tabakların renkleri, selpakların renkleri, kaşık ve çatalların doğru yerleştirilmesi, özenli ve güzel bir sunum şekli yılbaşı sofranızın vazgeçilmez temaları olacaktır.

Bir diğer önemli unsur mezelerdir. Yılbaşı sofranızda içki olacaksa güzel mezeler masadan alacağınız keyfi ve sohbetin tadını katlayacaktır.

YILBAŞI MASASI DEKORASYONU

2023’ü kendi sofranızda yakın çevrenizle karşılayacaksanız güzel bir masa kurmalısınız. Masanızı güzelleştirecek unsurlar arasında ilk sırayı ise aksesuarlar alır. Mumlar, şamdanlar, çeşitli bitkiler size güzel bir masa kurmanızda yardımcı olacaktır. Kırmızı toplar, kardan adam temalı ufak oyuncaklar gibi yardımcı unsurlar da yılbaşı sofranızı güzel kılacak bir diğer etmen olabilir. Nar biblosu gibi mitolojide bereketi simgeleyen ufak tefek süsler tam bir tamamlayıcı olacaktır.

PEKİ HANGİ YEMEKLER?

Yılbaşı deyince elbette akıllara hindi geliyor. Bu konuda Sibel Yalçın’ın Kestaneli Hindi Tarifi tam da damaklarda eşsiz bir lezzet bırakacak bir yılbaşı sofrası ana yemeği olabilir;

Kestaneli Hindi Tarifi veya Tavuk Dolması

Yılbaşı sofranız için zeytinyağlı tarifler seçmenizi öneririm. Pliav, dolma, sarma gibi tarifler bu noktada vazgeçilmez olduğunu söyleyebileceğimiz şeylerdir.

İçeceklerde ise alkollü bir masa düşünüyorsanız likör önerebilirim. Keza şarap da yemek türünüze göre seçebileceğiniz meşrubat. Ancak alkolsüz bir sofra düşünüyorsanız asitsiz olanları tercih etmenizi öneririm.

Tatlı olarak ise Naked Cake önerim olacaktır;