Yemeklerin olmazsa olmazları arasında limon bulunuyor. En önemli soslardan biri olan, ister ekşi, ister tatlı olsun farklı yemeklere konabilen limon hayatımızın vazgeçilmezleri arasında bulunan ve büyük bir C Vitamini deposu olan bir gıda. Hanımlar bu lezzeti yemeklerinde kullanmayı seviyor. Ancak bitmeyen bir tartışma var ki; limon tuzu kullanmak. Uzun zamandır devam eden bu tartışmada bir taraf limon tuzunun faydalı olduğunu söylerken, bir kısım zararlı olduğunu iddia etmekte.

Limon tuzu temelde kimyasal sitrik asittir. Tabi şimdi bunu böyle yazınca, hem kimya, hem de asit kelimesi geçince insanlar ister istemez zararlı olduğunu düşünebilir. Ancak bu tam olarak böyle değildir. Limon tuzu temizlik sektöründe de çok kullanılıyor ancak bu gıda sektöründe kullanılamayacağı anlamına gelmemektedir.

Limon Tuzu

LİMON TUZU NASIL YAPILIYOR?

Limon Tuzu adından da anlaşılacağı üzere limondan elde ediliyor. Limon içindeki sitrik asitin kristialize edilmesiyle elde edilen bu ürün yirminci yüzyılın başından beri bir çok alanda keyifle kullanılıyor.

O günden beri çeşitli yiyeceklerde, kireç sökmede, çeşitli temizlik işlerinde kullanılıyor.

LİMON TUZU ZARARLI MI?

Gelelim en çok merak edilen sorunun yanıtına. Limon tuzunu yumuşatmadan kullanmak boğazdan mideye kadar büyük zarar görmenize neden olur. Ayrıca yumuşatsanız dahi fazla kullanımı halinde mide sağlığına ve asidine büyük zarar verebileceği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle mutfakta hazırlanan yemeklerde illa kullanmak zorundaysanız iyice yumuşatarak, az miktarda kullanmalısınız.

Ancak yararları da yok değil. Örneğin saçınız için çok faydalıdır. Bir miktar suyda 4-5 adet yumuşattığınız limon tuzu dökmeniz, soğuduktan sonra 10-15 dakika saçınıza masajla uygulamanız saç deriniz açısından çok faydalıdır.

Ayrıca bağırsak, böbrek ve karaciğere çok faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.