Ülkemiz tam bir cennet. Her köşesinde bir başka lezzet, bir başka bereket. Gerçekten topraktan bereket fışkırıyor. Her ne kadar son yıllarda tarımda kötüye gidiş söz konusu olsa da hala umutlu olacağımız bir çok konu var. Bizim ülkemizde en kalitelisi bulunan ürünler arasında şüphesiz ön sıralarda karpuz geliyor. Güneydoğu bölgelerimizde birbirinden kaliteli karpuz üretimi söz konusu. Böylesi güzel bir meyve aynı zamanda sağlık açısından çok faydalı. Tatlı tarifleri içerisinde zaman zaman kullandığımız karpuzun faydaları saymakla bitmiyor.

Karpuz gerçekten harika bir meyve. Kıpkırmızı içi, benzersiz tadı dillere destan. Bir çok içecek menüsünde de mevcut. Ancak karpuzun faydaları lezzetini bile geçen bir mahiyette.

Karpuzun Faydaları

KARPUZUN NELERE FAYDASI VAR?

Karpuz tek başına bir eczane. Özellikle;

  • Karpuz kalori bakımından diyet yapanlar için idealdir.
  • Doğal bir antioksidan olan A vitamini karpuz içinde bulunur. 100 gram karpuz, günlük A vitamini ihtiyacının %19’unu karşılar. A vitamini ise cildinde problemler yaşayanlar için idealdir.
  • Bir dilim karpuz günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini karşılayabilir. C Vitamini vücudun yeterince üretemediği bir vitamindir.
  • İçeriğindeki potasyum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Bu da koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

KARPUZ HANGİ ORGANLARA FAYDALIDIR?

Karpuz içindeki fazlaca su oranı ile böbreklere son derece faydalıdır. Ayrıca lif yapısı sayesinde mide ve sindirim sistemi açısından son derece faydalı bir meyvedir. Yine cilt sağlığını koruması açısından karaciğer için de son derece gerekli ve düzenli tüketilmesi halinde faydası daha da çok görülebilecek benzersiz bir meyvedir.