Mısır Haşlama Tarifi

Özellikle kızımın çok sevdiği bir lezzet…

Kaç Kişilik?

4

Hazırlama Süresi

30 dakika

Kalori

 

Öğün

Çay Saati

Mısır Nasıl Haşlanır?

Tarif: Sibel Yalçın

Haşlanmış veya mangalda pişirilmiş bir mısır ne kadar lezzetli oluyor.

Evde mangalda yapma imkanımız olmadığı için haşlamayı tercih ediyoruz. Normal tencerede yaparsanız pişirilme süresi çok uzun olacaktır ama düdüklü tencerede en fazla 25 dakikada pişirebilirsiniz. Mısır alırken açık sarı renk olmasına ve tanelerine parmağınızla bastırdığınızda çok sert olmamasına dikkat edin. Kızımın çok sevdiği bu lezzeti ben genellikle öğle yemeği yerine veya ilkin di saatlerinde yapıyorum. Nasıl yaptığımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Sevgiyle kalın…

İçindekiler

  • 4 adet süt mısır
  • 3-4 dal mısırın üzerindeki yaprağı
  • 1 çorba kaşığı toz şeker
  • su

Adım Adım Tarif

Adım 1: Mısırların kabuklarını soyun üzerindeki püskülleri temizleyip yıkayın.

Adım 2: Mısırın püskülünden biraz ayırın ve iç  yapraklarından bunları pişirme esnasında suyun içine koyun mısıra lezzet verecektir.

Adım 3: Düdüklü tencereye önce mısır yaprağını püskülü sonra mısırların büyüklüğüne göre isterseniz bütün olarak sığmıyorsa ikiye bölerek mısırları yerleştirin.

Adım 4: Üzerini geçmeyecek şekilde su ekleyip toz şekeri serpiştirin.

Adım 5: Her marka düdüklünün pişirme süresi farklıdır siz kendi düdüklünüze göre pişirme süresini ayarlayın. Ben Redmond Multicooker da 20 dakikada pişirdim.

Adım 6: Pişen mısırları çıkarın üzerine tuz serperek servis edin. Afiyet olsun…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Tarifi Yapanlar

Tariflerimi deneyin instagram hesabınızdan #sibelyalcin etiketi ile paylaşın ve instagram dm den bana görsel yollayın. Size bu bölümde yer vereyim.

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed orci risus, tempus eget odio vel, interdum rutrum augue. Fusce suscipit vulputate ipsum id pulvinar. Nunc tristique sapien a mi sagittis facilisis. Vivamus vitae lobortis massa.”

Benzer Tarifler

Mantar Dolması (Ispanaklı)

Mantar Dolması (Ispanaklı)

Mantar Dolması (Videolu Tarif)       Kaç Kişilik? 8Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ———Öğün Yemek SaatiMantar Dolması (Ispanaklı) Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Mantar sevdiğim lezzetlerden bir tanesi. İçine biraz tereyağı koyup fırına verip yiyebilir...

Fırında Karnabahar Kızartması

Fırında Karnabahar Kızartması

Fırında Karnabahar (Videolu Tarif)En hafif, en lezzetli haliyle karnabahar kızartması...Kaç Kişilik? 6Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ———Öğün Yemek SaatiFırında Karnabahar Kızartması Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın En hafif, en lezzetli haliyle fırında karnabahar...

En Kolay Kestane Nasıl Pişirilir?

En Kolay Kestane Nasıl Pişirilir?

Kestane Nasıl Pişirilir? (Videolu Tarif)Kış akşamlarının vazgeçilmez lezzeti...Kaç Kişilik? 6Hazırlama Süresi 40 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Kestane Pişirme  Tarif: Sibel Yalçın Kış akşamlarının vazgeçilmez lezzeti kestane. Evde pişirilmesi biraz zor gibi görünse...

0/5 (0 Reviews)

Pin It on Pinterest

Share This