Portakal Kabuğu Şekerlemesi

(Videolu Tarif)

Kahvenizin yanına çok yakışacak bir lezzet…

Kaç Kişilik?

10

Hazırlama Süresi

60 dakika

Kalori

———

Öğün

Çay Saati

Portakal Kabuğu Şekerlemesi

Tarif: Sibel Yalçın

Daha önce sizlerle portakal kabuğu reçeli tarifini paylaşmıştım.

Bu sefer portakal kabuklarını değerlendirmenin başka bir lezzetli yolu olan, kahvenizin yanına nefis bir lezzet portakal kabuğu şekerlemesi yapacağız. İster çikolataya batırın, ister yalnız toz şekere bulanmış olarak kalsın, her iki haliyle kahve yanına çok yakışıyor.

Sevgiyle kalın…

Portakal Kabuğu Şekerlemesi

Şub 6, 2021 | Tatlılar | 0 yorum

İçindekiler
  • 5 adet kalın kabuklu büyük portakal kabuğu
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 adet portakalın suyu
  • 60-80 gr bitter çikolata
  • toz şeker

Tarifte kullanılan su bardağı 250 ml…

TARİF VİDEOSU

Adım Adım Tarif

Adım 1: Portakal kabuklarını yaklaşık yarım parmak kalınlığında uzunlamasına dilimleyin. Tencere alıp üzerini geçecek kadar su koyduktan sonra ocağa alın.
Adım 2: Orta ateşte pişirmeye başlayın. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekleyin ve suyunu süzüp tekrar üzerine su koyduktan sonra ocağa alın. Bu işlemi tam dört kez yaparak portakal kabuklarının acısının çıkmasını sağlayın.
Adım 3: Son işlemden sonra portakal kabuklarını kevgire alıp kenarda bekletin. Tencereye şeker ve suyu koyun şeker eriyene kadar karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra üç, dört dakika bekleyip portakal kabuklarını suyun içine alın. Portakal suyunu da üzerine koyup bir kez karıştırın ve orta ateşte pişmeye bırakın.
Adım 4: Karıştırma işlemini tencereyi sallayarak yapabilirsiniz. Onun haricinde kaşıkla karıştırırsanız zaten portakal kabukları yumuşadığı için kırılacak ve uzun uzun olmayacaktır. Yaklaşık olarak 45-50 dakika içinde kabuklar hazır oluyor. Rengi şeffaflaşıp suyu koyulaşıyor. O zaman ocaktan alın.
Adım 5: Tüm portakal kabuklarını bir maşa ile uzunlamasına bir tel ızgara üzerine koyarak 24 saat bekletin. Süre sonunda portakal kabukları daha fazla sertleşecektir.
Adım 6: Yanınıza bir kase toz şeker alıp portakal kabuklarını şekere bulayın. Eğer arzu ederseniz bitter çikolatayı benmari usulü eritip portakal kabuklarının bir kısmını çikolataya batırıp yağlı kağıt üzerine alın. Çikolata soğuduktan sonra bir kavanoz içene koyup istediğiniz zaman servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Tarifi Yapanlar

Tariflerimi deneyin instagram hesabınızdan #sibelyalcin etiketi ile paylaşın ve instagram dm den bana görsel yollayın. Size bu bölümde yer vereyim.
“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed orci risus, tempus eget odio vel, interdum rutrum augue. Fusce suscipit vulputate ipsum id pulvinar. Nunc tristique sapien a mi sagittis facilisis. Vivamus vitae lobortis massa.”

Benzer Tarifler

Pekmezli Topak Helva Tarifi

Pekmezli Topak Helva Tarifi

Pekmezli Topak Helva (Videolu Tarif)   Kaç Kişilik? 12Hazırlama Süresi 40 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Pekmezli Topak Helva Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Şeker kullanılmadan pekmez ile tatlandırılan pekmezli topak helva tarifi. Pekmezli topak helva klasik...

Gül Elmalı Ayva Tatlısı

Gül Elmalı Ayva Tatlısı

Nar Sulu Ayva Tatlısı (Videolu Tarif)     Kaç Kişilik? 6Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Gül Elmalı Nar Sulu Ayva Tatlısı  Tarif: Sibel Yalçın Klasik ayva tatlısı tarifinden sıkılanlar için Gül elmalı nar sulu ayva tatlısı tarifi. Nar...

Profiterol

Profiterol

Profiterol Tarifi (Videolu Tarif)       Kaç Kişilik? 10-12Hazırlama Süresi 70 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Profiterol Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Profiterol tarifini ilk yapmaya kalktığımda (yaklaşık 24 yıl önce) evimize ilk kez gelecek olan...

0/5 (0 Reviews)

Pin It on Pinterest

Share This