Likopen kaynağı domates, sağlıklı bedene sahip olmak için tüketilir. Domatesin birçok çeşidi vardır bu çeşitlerden biri de rengi ve tadıyla dikkat çeken mor domatestir. Mor domates, doktorların faydalarını sık sık vurguladığı, bilimsel çalışmaların günümüzde de devam ettiği faydalı bir besindir.

Yaban mersini ve kırmızı domatesin genetik sentezi sonucunda üretilen bu domates, besin değeri yüksek yiyecekler arasındadır. Domatese rengini veren madde ise antosiyanin; aynı zamanda flavonoiddir. Antosiyanin içeren kırmızı besinler kansere karşı koruyucu özelliktedir.

Tıbbi makalelerde yer alan, kanser hastalığı söz konusu olduğunda kendinden söz ettiren mor domatesi daha yakından tanımak ister misiniz? Eğer daha önce mor domates hakkında bilgi sahibi olmadıysanız; sizlere mor domates ve özelliklerinden bahsedebiliriz. İşte görüntüsü, rengi, tadı ve faydalarıyla merak edilen mor domates!

Mor Domates: Faydaları Nelerdir?

Mor Domates Nedir?

Brezilyalı bilim insanlarının yaklaşık 10 sene süren çalışmaları sonucunda, genetiği değiştirilmiş bir domates olarak tanıttığı mor domates; domates türlerinden biridir. Yaban mersini ve kırmızı domatesin sentez ürünü olarak sofralarda yerini alır. Kendine has kokusu, tadı, yapısı ve rengi vardır. Mor domatesi incelediğinizde dış tabakasının patlıcana benzediğini düşünebilirsiniz.

Bu çok normal bir algıdır; çünkü rengi patlıcan morunu andırmaktadır. Mor domatesi kestiğinizde içinin tıpkı kırmızı domates gibi çekirdekli olduğunu görebilirsiniz. Domates gibi dallarda yetişen etli bir yapısı olduğunu da ifade etmek gerekir.

Mor domates, besin dünyasında adını yeni yeni duyurmaktadır. Yeni bir besin olduğu için faydalarını henüz çok az kişi bilmektedir. Mor domates, kanserli hücreleri vücuttan uzak tutabilen bir güce sahiptir. Bilim insanları bu domatesi adeta kanserle mücadele için üretmiştir.

Mor domatesin üretimi için Kanada merkez seçilmiştir. Bilim insanları doğal ortamında mor domatesi iyi koşullarda yetiştirmek için çalışmalarına devam etmektedir. Mor domatesin yapısı incelendiğinde antosiyanin olduğu dikkat çeker. Bu madde ise kanserli hücrelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve kanser hastalığı riskini önler.

Domates türlerinden biri olan mor domates, sofralık bir domatestir. Bu faydalı besini tıpkı kırmızı domates gibi birçok tarifte kullanmak mümkündür.

Mor Domates Faydaları Nelerdir?

Mor domates yüksek oranda antioksidan maddeleri barındırmaktadır. İki faydalı besinin tohumlarından üretilen mor domates, tüketildiğinde sağlık için birçok fayda sağlar:

  • Vitamin değeri bakımından zengin olan mor domates, düzenli tüketim sonucunda bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
  • Mor renginde, yüksek oranda antioksidan madde barındırır. Bu özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını kolaylaştırır.
  • Antioksidan etkisi sayesinde ödemden kurtulmaya yardım eder.
  • Kanın temizlenmesine yardımcı olan mor domates hastalıklı günlerde tüketilebilir. Daha hızlı iyileşme süreci sağlar.
  • Kansere karşı güçlü bir duvar ören mor domates, pek çok kanser türünün vücuda yayılmasını önleyebilir.
  • Kansızlık ve yorgunluk gibi durumlarda vücuda enerji verir.
  • Kalp ve damar hastalıklarını önlemek adına mor domates tüketilmesi önerilir. Kalbi korur, damarları temizler.
  • Mor domates C vitamini bakımından da güçlüdür. Bu nedenle C vitamini eksikliği durumunda tüketilebilir.
  • Metabolizmanın hızlanması için C vitamini gereklidir. Mor domates sayesinde metabolizmanızı hızlandırıp kolayca kilo verebilirsiniz.