Yemek yapmak kimileri için bir hobi, kimileri için bir yolculuk. Bir çok kişi yemek yapmaktan bir hayli zevk alıyor. Bu uğurda saatlerini mutfakta geçirenler dahi var. Elbette Sibel Yalçın da bunlardan biri 🙂 Ancak kimilerimiz hayat koşturmacası içerisinde yemek yapmaya yeterince vakit bulamıyor. Modern dünyada bu duruma çözüm Mikrodalga adını verdiğimiz fırın ile bulunuyor. Hızlı biçimde yemekleri ısıtan ve yemeye hazır hale gelen Mikrodalgada yemek yapmak bir çok kişiye göre zararlı. Peki bu doğru mu? Gerçekten kanser kaynağı mı?

Mikrodalgada yemek yapmak elbette üzerine saatler harcanmış yemekler kadar efektif ve lezzetli olamaz. Ancak hayat koşturmacası içerisinde yemek yapmaya vakit olmayanlar için bir çeşit kurtarıcı. 20 saniye içerisinde ısınan ve hazır hale gelen bir yemek bir çok kişinin ihtiyacı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu fırın türleri de bir hayli gelişti. Ancak bilim çevrelerinin de belirttiği üzere mikrodalga fırın bir hayli zararlı. Bu konuda bilim çevrelerinin bulgularında bu fırın türünün içinde elektromanyetik dalgaları üreten magnetron bulunmaktadır. Bu da radyasyon üreten bir malzeme olduğu için maalesef kanserojen özelliği taşıdığı da belirtilmiştir.

Mikrodalgada Yemek Yapmak

MİKRODALGANIN ZARARLARI NELERDİR?

Konu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların neticelerine baktığımızda;

  • Bu fırının içine konan etlerin DNA’sında değişime yol açtığı fark edilmiştir.
  • Besinin içerisindeki suyu titreşime maruz bırakarak besindeki doğal mineralleri öldürebilirler
  • Mide sağlığını bozabilirler. Bazı kaynaklar mide kanserine kadar yol açabileceğini söylemiştir.
  • Hem kadın hem de erkeklerde hormonal bozukluklara sebep olduğu gözlenmiştir.
  • İnsan vücudunda kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olabilmektedir.

Bu nedenle bir çok uzman mikrodalga fırından olabildiğince uzak durulmasına yönelik görüş bildirmektedir. Elbette bunun aksini söyleyen uzmanlar da mevcuttur. Örneğin İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, “Bu fırınların zararlı olduğu yönündeki görüşler tamamen bir şehir efsanesidir” diyerek mikrodalga fırınların insan sağlığını tehdit ettiğini açıklayan kitlenin karşısında olduğunu son derece net bir şekilde ortaya koymuştur. Kalkan, bu düşüncelerini, mikrodalga fırınların içindeki ışınların, normal bir cep telefonunun yaydığı ışınlardan bile çok daha az olduğunu ifade ederek desteklemiştir. Kendisi ayrıca, içlerinde bulundukları kabın değil yalnızca yemeklerin kendisinin ısındığını bunun da ciddi bir enerji tasarrufu sağladığını belirtmiştir. Kalkan, mikrodalga fırınların emniyet tedbirlerinin gelişmişliği üzerine de vurgu yaparak, bilinçli bir kullanımla sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkileri olmadığını ifade etmiştir.