Koyulaştırılmış Şekerli Süt Tarifi

Chocoflan (Krem karamelli kek) yapmayı düşündüğümde içerisinde Türkiye’de bulunmayan malzemeler olduğunu gördüm.

Kaç Kişilik?

6

Hazırlama Süresi

70 dakika

Kalori

 

Öğün

Çay Saati

Koyulaştırılmış Süt Tarifi

Tarif: Sibel Yalçın

Chocoflan (Krem karamelli kek) yapmayı düşündüğümde içerisinde Türkiye’de bulunmayan malzemeler olduğunu gördüm.

İlk olarak evaporated (koyulaştırılmış süt) tarifini araştırırken sweetened condensed milk (koyulaştırılmış şekerli süt) olarak Cafefernando’nun bloğunda gördüm ve o zaman chocoflan (Krem karamelli kek) yapmaya karar verdim.

Araştırmalarıma göre eğer cafefernando’nun tarifindeki gibi şeker konulursa sweetened condensed milk, şeker katılmamış yalnızca sütü koyulaştırırsanız da evaporated oluyor. Yapacağım tarifte istenilen evaporadet idi ama tarifte zaten bir su bardağı toz şeker kullanılacağı için ben sweetened condensed milk hazırlayarak kullanacağım şekeri bu şekilde ilave ettim.

Koyulaştırılmış süt tarifini keki yapmadan bir gün önce hazırlarsanız işiniz çok daha kolay olacaktır.

Chocoflan tarifi için buraya tıklayın.

Koyulaştırılmış Şekerli Süt

May 5, 2012 | Tatlılar | 0 yorum

İçindekiler

  • 5 su bardağı tam yağlı süt
  • 1 su bardağı toz şeker (evaporated yani yalnızca koyulaştırılmış süt yapacaksanız şeker ve karbonat kullanmıyorsunuz)
  • yarım çay kaşığı karbonat

Adım Adım Tarif

Adım 1:  Sütü büyük bir tencere içine koyup şekeri ilave edin. Kaynamaya başlayana kadar devamlı karıştırarak orta ateşte pişirmeye başlayın.

Adım 2: Kaynamaya başladığı zaman ocağı en kısık ateşe düşürün. Eğer taşacak gibi olursa ocaktan alıp bir dakika sonra tekrar ocağa alın. Bu şekilde ocağın başından ayrılmadan ve devamlı karıştırarak koyulaşana kadar beklemek gerekiyor.

Adım 3: Burada önemli süt fokur fokur kaynamayacak. Kenarlardan ve dipten tencereye yapışmasın diye devamlı karıştırmak gerekiyor.

Adım 4: Süt yarısından daha az kalacak şekilde koyulaşana kadar bu işleme devam edin ( yaklaşık 350-400 gram kalacak şekilde). İstenilen kıvama geldiği zaman ocaktan alıp karıştırarak karbonatı ekleyin.

Adım 5: Ara sıra karıştırarak üzerinin kabuk tutmasını önleyin. Gerekirse soğuduktan sonra içinde kabuklaşmadan veya tencere kenarından topaklaşmalar kalmasın diye süzerek temiz bir kavanoza koyun. Kapağını kapattıktan sonra bir hafta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Tarifi Yapanlar

Tariflerimi deneyin instagram hesabınızdan #sibelyalcin etiketi ile paylaşın ve instagram dm den bana görsel yollayın. Size bu bölümde yer vereyim.

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed orci risus, tempus eget odio vel, interdum rutrum augue. Fusce suscipit vulputate ipsum id pulvinar. Nunc tristique sapien a mi sagittis facilisis. Vivamus vitae lobortis massa.”

Benzer Tarifler

Zeytinli Sarımsaklı Ekmek Tarifi

Zeytinli Sarımsaklı Ekmek Tarifi

Zeytinli Sarımsaklı Ekmek Tarifi (Videolu Tarif)    Kaç Kişilik? 6Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ——— Öğün Yemek SaatiZeytinli Sarımsaklı Ekmek Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Daha önce sizlerle YouTube kanalımda Sarımsaklı ekmek tarifi paylaşmıştım. Bu sefer...

Şıhıl Mahşi Tarifi (Videolu Tarif)

Şıhıl Mahşi Tarifi (Videolu Tarif)

Şıhıl Mahşi Tarifi (Videolu Tarif)     Kaç Kişilik? 6 Hazırlama Süresi 60 dakika Kalori ——— Öğün Yemek Saati Şıhıl Mahşi Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Şıhıl Mahşi Tarifi dolmaların şahı ünvanını sonuna kadar hak eden yemek tarifi.  Mahşi arapçada dolma demek....

Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Tarifi (Videolu Tarif)   Kaç Kişilik? 4Hazırlama Süresi 40 dakikaKalori ———Öğün Yemek SaatiZeytinyağlı Enginar Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Zeytinyağlı Enginar Tarifi, enginar denilince ilk aklıma gelen tarifdir. Benim için aynı zamanda...

0/5 (0 Reviews)

Pin It on Pinterest

Share This