Koyulaştırılmış Şekerli Süt Tarifi

Chocoflan (Krem karamelli kek) yapmayı düşündüğümde içerisinde Türkiye’de bulunmayan malzemeler olduğunu gördüm.

Kaç Kişilik?

6

Hazırlama Süresi

70 dakika

Kalori

 

Öğün

Çay Saati

Koyulaştırılmış Süt Tarifi

Tarif: Sibel Yalçın

Chocoflan (Krem karamelli kek) yapmayı düşündüğümde içerisinde Türkiye’de bulunmayan malzemeler olduğunu gördüm.

İlk olarak evaporated (koyulaştırılmış süt) tarifini araştırırken sweetened condensed milk (koyulaştırılmış şekerli süt) olarak Cafefernando’nun bloğunda gördüm ve o zaman chocoflan yapmaya karar verdim:)

Araştırmalarıma göre eğer cafefernando’nun tarifindeki gibi şeker konulursa sweetened condensed milk, şeker katılmamış yalnızca sütü koyulaştırırsanız da evaporated oluyor. Yapacağım tarifte istenilen evaporadet idi ama tarifte zaten bir su bardağı toz şeker kullanılacağı için ben sweetened condensed milk hazırladım. Bu vesileyle bir taşla iki kuş misali hem sweetened condensed milk, hemde evaporated yapmış oldum:) Krem karamelli kek tarifinden önce içerisinde kullanacağımız malzemelerin yapımlarıyla işe başlıyorum:)

Sizde hazırlayın tarif yakında:)

Koyulaştırılmış Şekerli Süt

May 5, 2012 | Tatlılar | 0 yorum

İçindekiler

  • 5 su bardağı tam yağlı süt
  • 1 su bardağı toz şeker (evaporated yani yalnızca koyulaştırılmış süt yapacaksanız şeker kullanmıyorsunuz)

Adım Adım Tarif

Adım 1: Sütü büyük bir tencereye koyalım. Önce orta derecede kaynamaya bırakın.

Adım 2: Yaklaşık 10 dakika sonra fokurdamaya başlayınca köpürüp taşacak gibi oluyorsa ocaktan alın. Bir dakika bekletip sonra ateşi düşürerek 2 saat 15 dakika kadar pişirmeye devam edin. Ben mutfaktan hiç çıkmadan devamlı sütü kontrol ederek yaptım:)

Adım 3: Önemli süt fokur fokur kaynamayacak. Eğer böyle oluyorsa ısıyı daha düşürmeniz gerekiyor. Yarım saatte bir üzerindeki tabakayı alarak pişirmeye devam ediyoruz. Sütümüz 1+1/4 kalınca işlem tamamlanmış oluyor.

Adım 4: Eğer evde mutfak tartınız varsa önce tencerenizi tartın, içerisine de koyduğunuz süt 1 kilo 250 gr oluyor. Sütün iyice azaldığına kanaat getirdiğinizde tekrar mutfak tartısına koyup tencere ağırlığı+300 gr sütün ağırlığı olunca işlem tamamdır.

Adım 5:  300 gr kalan sütü ince telli bir süzgeçten geçirip daha küçük bir tencereye aktarın.
Bu noktada evaporated yapıyorsak işlem bitiyor.

Adım 6: Eğer sweetened condenset milk yapıyorsanız içerisine şekeri koyup tekrardan ocağı yakın. Kaynamaya başlayınca ocağı biraz kısın devamlı karıştırarak şekeri eritin. Şeker eridikten sonra 1-2 dakika daha kısık ateşte kaynatıp ocaktan alın. Ilınınca temiz bir kavanoza koyun tamamen soğuduktan sonra ağzını kapatıp en az 1 hafta buzdolabında saklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Tarifi Yapanlar

Tariflerimi deneyin instagram hesabınızdan #sibelyalcin etiketi ile paylaşın ve instagram dm den bana görsel yollayın. Size bu bölümde yer vereyim.

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed orci risus, tempus eget odio vel, interdum rutrum augue. Fusce suscipit vulputate ipsum id pulvinar. Nunc tristique sapien a mi sagittis facilisis. Vivamus vitae lobortis massa.”

Benzer Tarifler

Milföylü Yufkalı Börek Tarifi

Milföylü Yufkalı Börek Tarifi

Milföylü Yufkalı Börek (Videolu Tarif)    Kaç Kişilik? 20Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ———Öğün Çay SaatiMilföylü Yufkalı Börek Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Ben bu böreğe ikisi bir arada diyorum. Hem milföy hamuru hem yufka kullanarak ortaya farklı ve çok...

Snickers Kurabiye

Snickers Kurabiye

Snickers Kurabiye (Videolu Tarif)Kaç Kişilik? 8Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ———Öğün Çay SaatiSnickers Kurabiye Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Çikolatasını çok sevdiğim snickers çikolatanın, yabancı bir sitede kurabiyesini görünce hemen denemeliyim dedim. İçinde bol...

Corn Dog Tarifi

Corn Dog Tarifi

Corn Dog Tarifi (Videolu Tarif)Kaç Kişilik? 12Hazırlama Süresi 60 dakikaKalori ———Öğün Yemek SaatiCorn Dog Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Kore sokak lezzeti Corn Dog tarifini bende ilk kez yaptım ve çok beğenince sizlerle tarifini paylaşmak istedim. Tarifini araştırdığım...

0/5 (0 Reviews)

Pin It on Pinterest

Share This