Kekik doğanın bize sunduğu en güzel kokulardan ve lezzetlerden biri. Yemek tarifleri içerisinde biz de hem lezzeti, hem de kokusu için sıkça kullanıyoruz. Özellikle salatalarda fark yaratmasıyla kekik gerçekten inanılmaz bir bitki. Böylesi güzel bir bitkinin de faydaları merak edilmiyor değil. Neticede doğa tam bir eczane ve bu eczane içerisinde birbirinden farklı ilaçlar mevcut. Bunlardan biri de kekik. Özellikle çayı yapıldığında ve gece yatmadan içildiğinde benzersiz bir şifa kaynağı. Peki Kekik Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayı’nın faydaları sadece gece yatmadan içtiğinizde değil, gün içerisinde herhangi bir zamanda içtiğinizde de kendisini gösterecektir. Ancak uzmanlar genelde gece yatmadan önce içilen bir bardak Kekik Çayı’nın çok faydalı olduğu noktasında görüş beyan etmekten çekinmiyor.

Kekik Çayı'nın Faydaları

Bunun belli başlı sebeplerine baktığımızda;

  • Bedensel yorgunluğu alır ve daha rahat uyumanıza yardım eder. Bu nedenle her gece uykudan 20 dakika önce kekik çayı içebilirsiniz. Ancak kronik bir hastalığınız yoksa!
  • Gece uykusundan önce kekik çayı içerek vücudunuzda birikmiş toksinleri atabilirsiniz. Toksinleri attığınızda cildinizin ve saçlarınızın daha da sağlıklı görünüme kavuştuğunu görebilirsiniz.
  • Uyku öncesinde cildinizi yıkayarak yatağa girmelisiniz. Temiz cildinizi daha da iyileştiren kekik çayı, siz uyurken yeni hücre üretimi sağlayacaktır. Böylece sivilceler ve kızarıklıklar uyku sürecinde iyileşebilir.
  • Sık sık mide yanması hissediyorsanız; gece uykusundan önce kekik çayı içerek mide asitlerinin dengelenmesine destek olabilirsiniz. Bu etki sayesinde kesintisiz uyku sağlanabilir.
  • Özellikle de regl döneminde daha rahat uyumak isteyen kadınlar, gece kekik çayı demleyip tüketebilir.
  • Sancıların azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Ödemle başınız dertteyse; ödemde kısa sürede kurtulmak için gece kekik çayı tüketebilirsiniz.
  • Ruhen ve bedenen arınmak, kendinizi daha iyi hissetmek için uykuya geçmeden ortalama 20 dakika önce taze kekik çayı tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

YATMADAN ÖNCE İÇİLEN KEKİK ÇAYI’NIN FAYDALARI NELERDİR?

Kekik Çayı tam bir yorgunluk düşmanı. Ayrıca gün içerisinde şehir hayatından kaynaklı vücutta biriken toksinleri atması nedeniyle gece yatmadan önce içilmesi uzmanların en büyük tavsiyesi. Bunu bir alışkanlık haline getirerek kendinizi koruyabilir ve sağlıklı bir alışkanlık daha edinebilirsiniz.