Ülkemizin zengini olduğu gıda maddeleri arasında Fındık ilk sırayı çekiyor. Öyle ki dünyadaki fındık ihtiyacının büyük çoğunun Türkiye’den karşılandığı biliniyor. Özellikle Doğu Karadeniz bölgemizde fındık bir hayli sık üretiliyor, yani tarımı yapılıyor. Bu mucize bitki kadar, bu bitki ile üretilen fındık yağı faydaları açısından ön plana çıkan bir başka gıda. Fındık yağının faydalarını irdelerken elbette yemek tarifleri içerisindeki yerini de irdelememiz gerekiyor.

Karadeniz bölgesinin önemli bir gelir kaynağı olan fındıktan üretilen fındık yağı gerçekten benzersiz bir şifa kaynağı. Sağlığınıza bir çok katkısı olan fındık yağı faydaları açısından saymakla bitmeyen bir yapıya sahip. En öne çıkanı ise cildinize verdiği yarar. Bu nedenle fındık yağı kozmetik sektörü içerisinde sıkça kullanılan bir yağ.

Fındık Yağının faydaları için şöyle bir göz atmak gerekirse;

 • Fındık yağının cilde faydaları oldukça çoktur. Yumuşatıcı özellikleriyle cildin esnekliğini korumasına yardımcı olur. Onarıcı etkileri sayesinde cildin kendini yenilemesine katkıda bulunur.
 • Yıpranmış ve kurumuş ciltler için oldukça faydalıdır. Nemlendirici etkisi sayesinde, kurumuş ciltlerin yeniden eski sağlığına kavuşmasında oldukça olumlu etkileri bulunduğu düşünülmektedir.
 • Kalsiyum açısından zengin olan fındık yağı kas ve iskelet sisteminin sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Fındık yağı, kemik yapısında önemli bir yeri olan kalsiyumun yeterli şekilde alınmasını kolaylaştırır.
 • İçerdiği yoğun E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan olarak kullanılabilir. Bu güçlü antioksidan, vücudun birçok noktasına etki ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildin su kaybını azaltmaya yardımcı olarak nem oranını korumaya da destek olur. Konsantrasyon eksiliğine karşı da oldukça etkili olan E vitamini, fındık yağının içerisinde bol miktarda yer almaktadır.
 • Fındık yağı cilt tarafından kolayca emilir. Lavanta yağı ile birlikte masaj yapılarak cilde uygulanabilmektedir. Cildin yağ oranını düzenlerken, sıkıştırıcı etkisiyle de öne çıkar.

Fındık Yağı

 • Fındık yağı saça faydaları ile oldukça popüler olan bir yağ çeşididir. Nemlendirici etkisi olan fındık yağını, saçları yıkamadan önce saç diplerine sürerek olumlu özelliklerinden ideal biçimde faydalanılabilir. Saç bakımında sık sık kullanılan ürün, saçları canlandırarak görünümünüze de katkı sunar.
 • Bağışıklık sistemi için de doğal bir güçlendirici olacak fındık yağı özellikle kış aylarında vücut direncini destekler.
 • Boğazda oluşacak kaşınma ya da gıcık benzeri kuru öksürüklerde de geçici rahatlama sağlar.
 • Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olmasının yanında, oleik asit de içerir. Sahip olduğu mineraller ve oleik asit, vücut yapısı için oldukça önemlidir.
 • Fındık yağı B2 ve B6 vitaminlerini bol miktarda içerir. Bu vitaminler başta sinir sistem olmak üzere vücudun birçok farklı sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasında rol sahibi olmaktadır.
 • Zengin bir şifa kaynağı olan fındık yağının diğer gıdalarda olduğu gibi, kronik hastalıkları bulunan kişilerde olumsuz etkilere ya da alerjilere yol açabilme ihtimali de bulunmaktadır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, fındık yağını tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

FINDIK YAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Fındık Yağı az önce bahsettiğimiz üzere en çok kozmetik sektöründe kullanılıyor. Bu yağı cildiniz için yapacağız maske veya karışımlarda kullanabilirsiniz.

Ayrıca fındık yağı çeşitli tatlılarda da çok kullanılan bir yağ. Örneğin;

 • Fındık Yağı katkılı kurabiye yapabilirsiniz
 • Organik fındık yağı ile pasta yapabilirsiniz
 • Çeşitli hamur işlerinde kullanabilirsiniz.