Evde Yoğurt Yapılışı

Yapılışı çok keyifli görüntüsü ve lezzeti muhteşem bir tarif…

Kaç Kişilik?

12

Hazırlama Süresi

30 dakika

Kalori

43

Öğün

Akşam Yemeği

Evde Yoğurt Tarifi

Tarif: Sibel Yalçın

Sütler artık eskisi gibi üzerinde bir parmak kaymaklı olmasa da:( hazır yoğurt tüketmekten yine iyidir deyip kendi yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz.

Sevgiyle kalın…

İçindekiler

  • 2 lt süt (sütçüden alınmış)
  • 1 çorba kaşığı yoğurt (sade activia yoğurt)

Besin Değerleri (1 Kişi)

Kalori : 43 Kcal

Karbonhidrat :  4.2 g

Protein : 2.8 g

Adım Adım Tarif

Adım 1: Önce sütü tülbentten süzerek tencereye alın. Artık süt taşmasın diye satılan süt taşları var onuda tencerenin içine yerleştirip ateşi yakın.

Adım 2: Sütü ara sıra tahta kaşıkla havalandırarak karıştırıyorum rahmetli kayın validem öyle öğretmişti
Kaynamaya başlayınca ateşi biraz kısın.

Adım 3: 3-4 dakika daha kaynadıktan sonra ateşi kapatın. Süt mayalanacak kabı masaya bir sofra bezinin üzerine alın.

Adım 4: Gidip gelip sütü kontrol edin serçe parmağınızın dayanacağı sıcaklıkta olunca, mayananacağı kaba sütü boşaltın.
Yoğurdu ilk seferde activia yoğurt ile mayalıyorum, 4-5 sefer mayalanmış yoğurdu maya olarak kullanıyor, tekrar tazelemek istersem yine activia ile mayalıyorum.

Adım 5: Yoğurdu biraz çatalla çırpıp öyle süte ekleyin. Kabın üzerine kevgir kapatıp sofra beziyle sarıp sarmalayıp mayalanmak üzere bırakın.

Adım 6: Yazın daha erken mayalanıyor, kışın daha geç. Sıcak bir ortamda ise 5 saat sonra bir kontrol edin mayalanmışsa örtüyü ve kapağı açıp iyice soğuduktan sonra buzdolabına kaldırın. Buzdolabında 24 saat dinlensin. Daha sonra servis edebilirsiniz.Biz her zaman yoğurt üzerine temiz bir tülbent koyar yoğurt aldıkça bu tülbenti yıkayıp sıkıp tekrar üzerine koyarız. Afiyet olsun…

 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Tarifi Yapanlar

Tariflerimi deneyin instagram hesabınızdan #sibelyalcin etiketi ile paylaşın ve instagram dm den bana görsel yollayın. Size bu bölümde yer vereyim.

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed orci risus, tempus eget odio vel, interdum rutrum augue. Fusce suscipit vulputate ipsum id pulvinar. Nunc tristique sapien a mi sagittis facilisis. Vivamus vitae lobortis massa.”

Benzer Tarifler

Mantar Kızartması Tarifi

Mantar Kızartması Videolu Tarif Dışı çıtır içi yumuşacık mantar kızartması... Kaç Kişilik? 4 Hazırlama Süresi 40 dakika Kalori   Öğün Akşam Yemeği Mantar Kızartması Tarifi   Tarif: Sibel Yalçın Et ve tavuk yemeklerinin yanında her zaman aynı garnitürleri...

Ispanaklı Patates Püresi (Videolu)

Ispanaklı Patates Püresi Videolu Tarif Patates Püresi tarifini birde böyle deneyin. İçine katacağınız ıspanak ile farklı ve nefis bir Ispanaklı Patates Püresi yapmış olacaksınız. Kaç Kişilik? 6-8 Hazırlama Süresi 40 dakika Kalori 353 Öğün Akşam Yemeği Ispanaklı...

Kestane Nasıl Pişirilir (Videolu)

Kestane Nasıl Pişirilir? Kış akşamlarının vazgeçilmez lezzeti Kestane nasıl pişirilir sorusunun cevabını aşağıdaki videoda iki ayrı pişirme yöntemi ile bulabilirsiniz. Kış akşamlarının vazgeçilmez lezzeti Kestane nasıl pişirilir? sorusunun cevabını aşağıdaki videoda...