Saklı Köşk

Ben bir Saklı Köşk buldum:) Çok mekandan teklif gelmesine rağmen seçici olmaya gayret ediyorum. Bazen çok büyük beklentilerle gidip hüsranla noktalanan mekanlar olsa da bu sefer çok keyifli bir mekan keşfetmiş oldum. Gerçekten adı gibi bir saklı köşk. Öncelikle sahiplerinden biraz sizlere bahsetmek istiyorum. Selin Tokatlıoğlu ve Zeynep Kakınç iki birbirinden değerli Hanımefendi. Tabi insanın hem cinsi olunca ortaya çıkan başarıdan bir başka mutluluk ve gurur duyuyorsunuz.

Selin Tokatlığoğlu’nun 2014 yılında Zeynep Kakınç ile yolları kesişmiş. Sektöre yiyecek ve içecek işletmeciliği eğitimi ile başlayın Selin Tokatlıoğlu, eski İstanbul mutfağının baş tacı olan Ermeni mezelerini. 2004 yılında Feriköy’de açtığı kendi mekanı Ermenice “Lezzet” anlamına gelen Hamov’da 10 yıl boyunca yalnızca konuklarına sunmakla kalmamış, İstanbul’un kaybolmaya yüz tutan kültürel zenginliklerini de yaşatmaya devam etmiş. Topuk, tarama, humus, fava, haydari, patlıcan salatası, beyin salatası, çerkez tavuğu ve daha bir çok tarif ile birlikte… Konuklarını Ermeni mutfağının nefis yemekleri ile de tanıştıran Hamov, kısa sürede İstanbul’un bir numaralı lezzet adreslerinden biri olmayı başarmış.

Moda Saklı Köşk, bir zamanların görkemli Kadıköy köşklerinden geriye kalan son bir kaç örnekten biri. Saklı Köşk, iki yıl önce, Anadolu yakasında gastronomi adına mutluluk verici bir girişim ile Zeynep Kakınç’ın ellerinde yeniden hayat bulmuş. Galata Kiva’nın eski ortağı olan ve uzun yıllar yemek sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteren Zeynep Kakınç, Anadolu’nun lezzet zenginliklerini keşfetme tutkusunun izinde pek çok araştırmalar yapmış. Mutfak Dostları Derneği Başkanlığını da sürdüren ve Logos İletişim Ajansı’nın kurucusu olan Kakınç, yıllar boyunca edindiği birikimi Moda’ya olan sevgisiyle birleştirerek kocaman kırmızı kapılar arkasında gizlenmiş bu mekanı Anadolu yakasının farklı bir lezzet mekanı olarak yeniden yapılandırmış.

Bugün Moda Saklı Köşk ve Logos Gastronomik İletişim Ajansı’nda güçlerini birleştiren Kakınç ve Tokatlığılu Yeni bir menü ili konuklarını Moda Saklı Köşk’te ağırlıyor. Saklı Köşk, lezzet konusunda özgün bir iddiaya sahip. Anadolu’nun çok kültürlü mutfak geleneğini dünyadan en seçme lezzetlerle harmanlayan modern sunumlarla şekillenmiş bir menüsü var. Çok azımızın varlığından haberdar olduğu yöresel gastronomik değerler kullanılmış. Kastamon’dan gelen siyez bulguru, Erzincan ve Sivas’ın kuru kaymağı, Rize Celayır bölgesinin tuzlu tereyağı, bunlardan sadece birkaçı.

Geceleri ışıldayan fenerlerle bezenmiş masalsı bahçesiyle konuklarını karşılayan Moda Saklı Köşk’ün iç kısmında ise duvarları büyük tablolarla süslenmiş özel yemek odaları size eski bir film karesinde hissi yaşatıyor.

Mutlaka ziyaret edilip lezzetlerinin tadılması gereken bir mekan…

Benzer Yazılar

Burgazada Çardak Balık Lokantası

Burgazada Çardak Balık Lokantası

Burgazada Çardak Balık LokantasıTürkiye de balık yemek yalnızca hafta sonları ve akşam yemeğin de yenilir gibi bir alışkanlık olsa da biz Burgazada Çardak Balıkçısı Bostancı şubesinde öğle yemeği için Oya Emerk ve Gülhan Kara ile buluştuk. Sıcak samimi bir ortamda...

Zeferan Restaurant

Zeferan Restaurant

Zeferan Restaurant7 Şubat 2017 tarihinde kapılarını açan Zeferan Restaurant, Ajwa Hotel Sultanahmet'in sekizinci katında hizmet veriyor. Tarihi Yarımada’yı ve Prens Adaları’nın tamamını Yeşilköy sahiline kadar gören muhteşem deniz manzarası ile haftanın yedi günü...

Seraf Restaurant

Seraf Restaurant

Seraf RestaurantGeçtiğimiz günlerde Seraf Restaurant Genel Müdür'ü Sinem Özler Kırancgeçen ile hem Seraf Restaurant hakkında sohbet ederek, hem Anadolu mutfağından hemde Osmanlı mutfağından hazırlanmış olan lezzetleri tadarak harika bir gün geçirdik.Mekan Mahmut Bey...