Nişastasız Sütlaç

Videolu Tarif

Nişasta kullanmadan tam kıvamında Sütlaç Tarifi.

Kaç Kişilik?

6

Hazırlama Süresi

120 dakika

Kalori

 

Öğün

Çay Saati

Sütlaç Tarifi

Tarif: Sibel Yalçın

Nişasta kullanmadan tam kıvamında Sütlaç tarifi.

Sütlaç tarifinde malzemelerde göreceğiniz gibi süt kadar su da konuluyor. Nedeni yavaş yavaş pişerken su buharlaşıp gidiyor ve pirinç tam nişastasını verip iyice içinde eriyerek kıvamının mükemmel olmasını sağlıyor.

İki saat pişmesi sizi korkutmasın ilk etapta kaynamaya başlayana kadar karıştırıyorsunuz daha sonra ocağı kısıp yavaş yavaş ara ara dibi tutmasın diye karıştırarak pişiriyorsunuz. Devamlı başında durmanıza gerek yok siz mutfakta işlerinize yaparken sütlaç pişiyor. Deneyin eminim çok beğeneceksiniz.

Sevgiyle kalın…

Nişastasız Sütlaç Tarifi

Haz 3, 2020 | Sütlü Tatlılar | 0 yorum

sütlü tatlı tarifleri
İçindekiler
  • 1 litre süt
  • 1 litre su
  • 60 gr pirinç
  • 150 gr toz şeker

Üzeri için isteğe bağlı olarak fındık ve tarçın

Adım Adım Tarif

Adım 1: Sütü tencereye alıp bir çöp şişi veya tahta çubuğu (videoda gördüğünüz gibi) sütün içine sokup sütün geldiği yere kalem ile bir çizgi çekin.

Adım 2: Suyu ekleyip bu sefer tekrar tahtayı içine koyup tekrar bir işaret koyalım. Tahtayı kenara alalım daha sonra bu tahtayı ara sıra tencereye batırıp ilk çizgiye gelene kadar pişirme işlemine devam edeceğiz.

Adım 3: Ocağı en yüksekte açalım pirinci içine koyup kaynamaya başlayana kadar sık sık pirinç dibine çöküp tencereye yapışmasın diye karıştıralım.

Adım 4: Kaynamaya başlayınca ocağı süt hafif hafif tıkırdayacak şekilde kısalım. Yaklaşık 20 dakikada bir dibi tutmasın diye karıştırmayı unutmayalım. Burada ocağın derecesi önemli çok açık olursa hem içindeki sıvı çok çabuk buharlaşır pirinç istediğimiz gibi pişmez hem de dibi tutar.

Adım 5: 1-1,5 saat sonra işaret koyduğunuz çubuğu ara ara tencereye batıralım ilk çizgiye geldiği zaman kıvamı olmuş demektir. Şekeri koyun 3-4 dakika karıştırarak hem şekeri eritip hemde pirinç ve sütün şekeri emmesini sağlayın.

Adım 6: Süre sonunda sıcak sıcak kaselere paylaştırın. 7-8 saat buzdolabında dinlendikten sonra kavrulmuş iri iri kıyılmış fındık ve tarçın ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

TARİF VİDEOSU

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Tarifi Yapanlar

Tariflerimi deneyin instagram hesabınızdan #sibelyalcin etiketi ile paylaşın ve instagram dm den bana görsel yollayın. Size bu bölümde yer vereyim.
“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed orci risus, tempus eget odio vel, interdum rutrum augue. Fusce suscipit vulputate ipsum id pulvinar. Nunc tristique sapien a mi sagittis facilisis. Vivamus vitae lobortis massa.”

Benzer Tarifler

Ev Yapımı Muzlu Puding Tarifi

Ev Yapımı Muzlu Puding Tarifi

Ev Yapımı Muzlu Puding Tarifi (Videolu Tarif)   Kaç Kişilik? 6Hazırlama Süresi 40 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Ev Yapımı Muzlu Puding Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Ev yapımı muzlu puding tarifi, sütlü tatlı sevenler için bugün sizlerle paylamak istediğim...

Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası Tarifi (Videolu Tarif)Bursa yöremizin meşhur süt helvası tarifi...Kaç Kişilik? 5-6Hazırlama Süresi 40 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Süt Helvası Tarifi  Tarif: Sibel Yalçın Bursa yöremize ait olan meşhur Süt helvası tarifini sizlerle paylaşmak istedim....

Pişirmeden Sütlü Tatlı Tarifi

Pişirmeden Sütlü Tatlı Tarifi

Pişmeyen Sütlü Tatlı (Videolu Tarif) Çok kısa sürede meyveli sütlü tatlı yapacaksınız...Kaç Kişilik? 4Hazırlama Süresi 30 dakikaKalori ———Öğün Çay Saati Pişirmeden Sütlü Tatlı Tarifi   Tarif: Sibel Yalçın Sütlü tatlı sevip, uzunca ocak başında pişirmek istemeyenler...

0/5 (0 Reviews)

Pin It on Pinterest

Share This