Nermin Hanım Zeytinliği (Ovilo)

Sevgili Selma Mollağolu daveti ile daha önce kendisi ile sosyal medya aracı ile tanıştığım ve Türkiye’nin Altın madalyalı zeytinyağı Ovilo markasının sahibi Nermin Gelbal Gökduman ile tanışma fırsatı bulduğum harika bir kahvaltıda bir araya geldik.

Nermin Gelbal Gökduman’ı sizlerle de tanıştırmak isterim; İTÜ Metalurji Mühendisliğini bitiren Nermin Gelbal Gökduman, 4 yıl çelik sektöründe çalıştıktan sonra Telekom sektörüne geçmiş. Bu arada 2 kızı olan ve çalışma hayatı boyunca hem iş hem de aile hayatında nasıl mutlu olurum sorusunu kendisine soran. Ve hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu kendisinin de dolaylı da olsa bu konuda nasıl katkı sağlayacağını düşünerek hep bir çıkış yolu aramış. İşte bu çıkış yolunu araması ileride hem mutlu olacağı iş ve aile yaşantısına vesile olmuş.

Edremit bölgesinde, oksijeni bol olan Kaz Dağları eteklerinde yer alan kendi bahçelerindeki zeytin ağaçlarından zeytinyağı üreterek bu amacıma ulaşabileceğimi düşünmüş. Ölümsüz ağaç olarak bilinen zeytin ağacının sağlığa katkısını, kutsallığını öğrendikçe sevip daha fazla araştırma yapmaya başlamış. Araştırdıkça zeytine ve zeytinyağına olan merakım ve tutkum daha da arttı diyor Nermin hanım. Zaman kaybetmeden çiftçi kayıt sistemine üye olup. Eğitimlere katılmış. 2012 yılında Altınoluk – Avcılar köyünde 52 dönüm 800 ağaçlı bahçelerinde OVILO markasıyla zeytinyağı üretimine başlamışlar.

Bugün toplam 500 dönüm üzerinde 8000 adet asırlık zeytin ağaçları ile üretim yapmaktalar. Zeytinyağları, üretime başladığı yıldan itibaren  Türkiye de yapılan 2013, 2014 ve 2016 Yılları  Zeytin Dostu Ulusal Zeytinyağı yarışmalarında  “ALTIN MADALYA” ile ödüllendirilmiş. Dünyanın önde gelen uluslararası kalite kuruluşlarından Belçika merkezli International Taste & Quality Institute (iTQi) tarafından yapılan 2014 yılı değerlendirmelerinde, “ÜSTÜN LEZZET ÖDÜLÜ” ; Ayrıca, uluslararası kalite sınıflandırma enstitüsü Monde Selection 2014 yılı değerlendirmelerinde ise OVILO Naturel Sızma Zeytinyağları  “GÜMÜŞ MADALYA “ ile ödüllendirmiş.

Zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimi yapan Nermin hanımdan ürünleri ile ilgilide bilgiler aldık. Zeytinyağı Çeşitleri

 • Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Ekim ayı başlarında zeytinler henüz yeşil iken erken hasat döneminde özenle toplanıp bekletmeden Soğuk Sıkım yöntemiyle sıkılarak zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.

 • Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Kasım-Aralık aylarında zeytinler olgunlaşmaya başlayınca özenle yere değmeden toplanıp bekletmeden Soğuk Sıkım yöntemiyle sıkılarak zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur. Zeytin Çeşitleri

 • Edremit Siyah Çevirme Zeytin

Bahçelerimizden Kasım-Aralık aylarında toplanan Edremit yağlık cinsi zeytinlerimizin doğal fermente edilmesiyle elde edilir. El emeği ile yaklaşık 6 ay süre sonunda siyah zeytinimiz en doğal haliyle yemeye hazır hale gelir.  Zeytinlerimiz hiçbir KATKI maddesi içermez ve KİMYASAL işlemden geçmez.

 • Edremit Yeşil Kırma Zeytin

Bahçelerimizden Ekim-Kasım aylarında Edremit yağlık cinsi zeytinlerimizin yeşil iken toplanıp kırılır, doğal fermente olarak işlenip sofralık zeytin haline getirilir . Kırma zeytin kırılarak yapıldığından daha erken sürede yaklaşık 3-4 ay içerisinde yeme olgunluğuna erişir.

 • Edremit Yeşil Çizik Zeytin

Bahçelerimizden Ekim-Kasım aylarında Edremit yağlık cinsi zeytinlerimizin yeşil iken toplanıp çizilir, doğal fermente olarak işlenip sofralık zeytin haline getirilir. Yaklaşık 6 ay içerisinde yeme olgunluğuna erişir. Zeytinyağlı Sabun Çeşitleri

 • Zeytinyağlı Katı Sabunlarımız (lavanta, kekik, hamam, ovilo star, keçi sütlü)
 • Zeytinyağlı Sıvı Sabunumuz

 

 • Zeytin Ağacından Objeler
  • Daha verimli ve kaliteli ürün alabilmek için zeytin ağaçlarımızı 2 yıl aralıklarla budama yapıyoruz. Zeytin ağacından objeleri budamadan çıkan kalın dalları kullanarak yapıyoruz, sadece koruma amaçlı doğal zeytinyağı kullanarak parlaklık veriyoruz. Gıda ile temasa uygundur.

KALİTEMİZ 

 • Zeytinlerimizi kimyasal kullanılmadan doğal fermente ederek üretmekteyiz.
 • Zeytinyağı sadece yağ değil, zeytin meyvesinde bolca bulunan fenolik bileşikler sayesinde insan vücudunun ihtiyacı olan antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Yağın tüm özelliklerini koruyabilmek için gerek üretim, gerekse saklamada oksidasyonu engelleyerek, lezzetinin yanında E vitamini ve bio fenollerin en yüksek düzeyde olmasına dikkat ediyorum. Halk arasında yağlık diye geçen en küçük zeytinleri değil irili ufaklı karışık büyüklükte zeytinlerimi sıkıp yağa dönüştürüyorum. Yağımın daha lezzetli, kaliteli olmasını sağlıyor.
 • 27 C altında en az su ilavesi ile 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.
 • Zeytinyağının kalitesi, faydası birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Zeytin ağacının cinsi, bölgesi, bahçenin coğrafi konumu, mevsim şartları, yağmur, rüzgar, budamanın ve hasadın nasıl yapıldığı, zeytinlerin bekletilmeden sıkılması, sıkılan yağın saklanma koşullarının (Yağlarımızı Konik Krom tanklarda 18 C civarı sıcaklıkta muhafaza etmekteyiz.) nasıl olduğu zeytinyağını zeytinyağından ayırıyor. Bu bilince sahip olarak üretim yapıyoruz.
 • Sızma zeytinyağına zarar veren unsurlar sırası ile; Işık (gün ışığı), Hava(oksijen), Sıcaklık ve Nem‘dir. Örneğin, yazın tatil yöreleri yol kenarlarında satılan zeytinyağları yüksek sıcaklık ve güneş ışığına maruz kaldığı için sızma özelliğini kaybetmektedir. Güneş ışığı gören sızma zeytinyağları çok çabuk oksidasyona uğrayarak bozulur ve kötü kokar.
 • Sızma zeytinyağını tatdığınızda  taze meyve kokuları çağrıştırmalı, tadı ve kokusu sizi mutlu ediyorsa, dilinizin etrafında meyve çekirdeği acılığı, boğazınızda karabiber acılığında bir yanma hissediyorsanız kaliteli bir sızma zeytinyağına ulaşmış bulunmaktasınız.
 • Nermin Hanım Zeytinliğinde ‘Ovilo’ sızma zeytinyağlarımızı bu kalite kriterlerini göz önünde bulundurarak üretiyoruz.
 • Öncelikli hedefim ürünlerimizi mümkün olduğu kadar Türk tüketicisine ulaştırmak, sağlıklı nesiller yetişmesine elimden geldiği kadar destek olabilmek.
 • Ekim-Aralık ayları hasat dönemlerinde günlük ortalama 50-60 mevsimlik işçi istihdam etmekteyiz. Kadromuzda sürekli çalışan ise 4 kişi bulunmakta.
 • Ürünlerimiz ilk 3 yıl boyunca gurme şarküteriler aracılığıyla müşterilerimize ulaştı. Daha sonra Türkiye için de daha çok noktaya ulaşmak amacıyla Metro Grosmarketler de özel lezzetler bölümünde küçük ambalajlı olarak ürünlerimizi satışa sunduk.
 • 2015 yılı ortalarında ürünlerimizi nerminhanim.com üzerinden müşterilerimize direkt olarak da sunmaya başladık. Özel, kaliteli ürün arayan müşterilerimiz internet üzerinden de bizlere ulaşabiliyorlar. Her gecen gün üye sayımız, müşterimiz artmakta, kalıcı bir tüketici kitlemiz oluşmakta.
 • Eğitimli bir kadın olarak öncelikle yaptığım işle ilgili bilgilenmem büyük avantajım oldu.
 • Kadın olmanın getirdiği titizlik, itina ve planlı çalışmanın sonucunda zeytinyağlarımız ulusal ve uluslararası kalite kalite ödüllerine layık görüldü. Kaliteli bir ürünün tanıtılması, pazar payı oluşturulması kolay oldu. Ovilo kaliteye önem veren , özel ürün isteyen bilinçli müşteriler için aranılan, tercih edilen  bir marka.

Nermin Gelbal Gökduman ile o gün vaktin nasıl geçtiğini anlamadık. Harika bilgiler ve eşsiz sohbeti için kendisine çok teşekkür ederim. Yolu hep açık olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

Benzer Yazılar

Konya’da Ayçiçeği Hasat Zamanı

Konya’da Ayçiçeği Hasat Zamanı

Türkiye’nin en sevilen ayçiçek yağı Yudum ile Tohum Derneği’nin geçen yıl başlattığı Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi ikinci yılında Konya’da

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali   Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli...