Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen,  12-15 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen Uluslararası Gaziantep Gastonomi Festivaline bu yıl bende Belediye Başkanı Fatma Şahin daveti ile katıldım. Dolu dolu geçen bu festivali sizlerle de paylaşmak istedim.

Dünyanın dört bir yanından gelen konuklarla birlikte Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin eşliğinde Biber Hasadı ve Kuruluk Gezisi ile start verdi.

Sabahın erken saatlerinde katıldığımız biber hasadında bizde biber topladık. Hatta bir sepet dolusu biberler ile en altta videosunu paylaştığım yemeklerimin lezzetine lezzet katacak pul biber yaptım mutlaka videosunu izleyin.

 
Biber hasadından sonraki durağınız Zeugma Mozaik Müzesi oldu.

Zeugma, MÖ 300 civarında Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehirdir.

Zeugma kazılarından çıkarılan mozaikler bir süre Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilendikten sonra, 2011 yılında Zeugma Mozaik Müzesine taşınmıştır.

Bizde rehberimiz eşliğinde kazılardan çıkarılan harika eserleri görüp bilgi edinme fırsatı bulduk.

Akşam üzeri festival alanında  İlistürasyon sanatçışı Hakan Keleş, Zeynep Elbeyli ve Gastrosanat Çocuk Sanat Atölyeleri sergilerini gezdikten sonra, renkli görüntülere ev sahipliği yapan korteje katıldı.  Meşale yakımı, açılış konuşmaları, Ahilik Haftası Şed Kuşatma Töreni, Bakır Ritim Grubu ile Ceren Aksan Performansı’nın ardından Umut Akyürek ve Oktay Bora Ertuğrul konserleri gerçekleşti.

Festivalin ikinci günü de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin eşliğindeki Antep Fıstığı Hasadı ile devam etti.  Aynı gün Festival Park alanı Michelin Yıldızlı Şefler ile workshoplar, paneller ve sunumlara ev sahipliği yaptı.

Unesco Workshop Alanı’nda ise Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Brezilya, Tayland gibi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ünlü şeflerin workshoplarına katılım gösterdi.

Festival park alanı festial boyunca Çocuk Animatörleri ve Çocuk Oyun Alanları, Gaziantep Lezzetler Sokağı, El Sanatları ve Ahiler Sokağı, Kurum ve Halk Stantları, Fotoğraf Çekim Alanları ve Dj Müzik dinletilerine ev sahipliği yaptı.

Dört gün boyunca bir çok etkinlikler, konserlerle yerli yabancı bir çok insana ev sahipliği yapan Gaziantep’te aynı zamanda lezzet şöleni yaşadık.

Beyran, küşleme, cağırtlak kebabı, ciğer, katmerden ve çeşit çeşit baklavalar  Gaziantep’e geldiğinizde tatmanız gereken lezzetlerden yalnızca bir kaç tanesi.

Unutulmaz anılarla Festival sonunda eve dönme vakti…

Festival boyunca bizleri en iyi şekilde ağırlayan.

Belediye Başkanı Fatma Şahin’e

Gaziantep Belediyesi’ne

İmam Çağdaş 1977, MSM Gaziantep, Sirehan hotel, Boğazköy Gaziantep, Kebapcı Halil Usta’ya sonsuz teşekkürlerimle…

Biber hasadında topladığım biberlerle hazırladığım pul biberin yapılışını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz…

Benzer Yazılar

Konya’da Ayçiçeği Hasat Zamanı

Konya’da Ayçiçeği Hasat Zamanı

Türkiye’nin en sevilen ayçiçek yağı Yudum ile Tohum Derneği’nin geçen yıl başlattığı Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi ikinci yılında Konya’da

Camsil Parlaklığı Evinizin Her yerinde!

Camsil Parlaklığı Evinizin Her yerinde!

Camsil Parlaklığı Evinizin Her yerinde!  75 yıldır camlarınızı pırıl pırıl parlatan Camsil, şimdi tüm yüzeylerde. Yeni geliştirilen Toz-Al ve Yer-sil serileriyle pratik, mis kokulu Camsil parlaklığı evinizin her yerinde!Toz almak artık çok pratik  “Camsil...