Bodrum Mandalina Festivali

22-24 Aralık 2017 tarihleri arasında Bodrum Belediyesi, Bodrum Ziraat Odası katkıları ile gerçekleşen Bodrum Mandalina Festivali’nde, Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği 5 atölye, yemek yarışması ve kahvaltı ile Bodrum Mandalina Festivali’nde görev aldı.

Benim de keyifle, hem bir yemek workshop’u, hem de yapılan yemek yarışmasında Jüri üyesi olarak görev aldığım Mandalina Şenliğinden kısa kısa notlar ve fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Düzenlenen 5 atölyeden bir tanesi de benim üstlendiğim Davet sofraları için Mandalinalı lezzetler yemek workshop’u oldu.  Soğuk havaya rağmen katılımcılarla birlikte, mandalina ağaçları arasında bir taraftan dalından mandalina koparıp, bir taraftan lezzetli tarifler pişirip, bu tarifleri de katılımcılarla paylaşmak benim için büyük mutluluktu.

bodrum
mandalina festivali

Davet sofralarına yakışır lezzetlere gelince Mandalinalı Tavuk, Mandalinalı Avakadolu Ispanak Salatası, Mandalinalı Üzümlü Kereviz ve Mandalina Tatlısı hazırladım. Düzenlenen kozmetik, sabun, çikolata atölyelerinde Turunçgil Üretici Birliği’nin ürettiği doğal mandalina esansı kullanıldı. Atölye çalışmalarından elde edilen gelirler ise Yahşi’deki Özel Eğitim Okuluna bağışlandı.

salata
tavuk yemeği
sütlü tatlı

Bitez’de mandalina bahçelerindeki atölyelere ve kahvaltıya katılan bir çok konuk müzik dinletileri ve zeybek dansları ile nostaljik Bodrum yaşamına da konuk oldular.

Bodrum mandalinasının sürdürülebilirliği ancak ona katma değer kazandıran yeni ürünler geliştirmekle mümkün olduğundan, Bodrum mandalinası esansı kullanılan sabunlar, mumlar, kozmetikler, atıştırmalıklar, değişik yemek tarifleri ilgi çekti.

Coğrafi işaret tescilli Bodrum Mandalinasının sürdürülebilirliği için gençlere ve yetişkinlere gönüllü uzmanlarca eğitim verildi. Mandalina Bahçelerinin eko turizm, aile pansiyonculuğu, kültürel ve gençlik gezileri gibi farklı kullanımlara açılması, yerel değerlerin öne alındığı Bodrum’da 12 ay turizmi destekleme çalışmalarını ön plana çıkardı. Bu amaçla Bodrum mandalina sının toplanması, zeytin hasadı, aile çiftçiliğini özendirecek etkinlikler, bağ ziyaretleri, doğa gezileri, antik yörelere turlar gibi farklı seçeneklerle yerli ve yabancı konukları 4 mevsim Bodrum’a çekme uğraşılarının ilk örnekleri olması açısından 2017 Bodrum Mandalina şenliğine damgasını vurdu.

Yerel üreticilerin destekleneceği projelerin arttırılması, büyük şehirlerde tüketicilerin Bodrum Mandalinasını ismi ile talep etmesinin sağlanması gereği bir kere daha vurgulandı. “Bahçelerimiz torunlarımıza da kalsın”, “Sökülen mandalina ağaçlarımızı sahiplendirelim” gibi mesajlar sık sık vurgulandı.

bodrum
bodrum
bodrum

Yemek yarışmasında Jüri Başkanımız Oya Emerk, Ayşe Vural, Vedat Öncel, Fatma Gözütok Sati, Rıza Batan ile birlikte jüri görevini üstlenmek benim için bir gururdu.

Mandalinalı lezzetlerin hazırlandığı yarışmada 21 kişi yer aldı. Kimi ev hanımı, kimi üretici, kimi ise aşçılık kursu öğrencisi olan katılımcılar o kadar farklı lezzetler hazırlamıştı ki bizler için Birinci İkinci ve Üçüncüyü belirlemek çok zor oldu.

Mandalinalı yaprak sarma, Mandalinalı kurabiye, Mandalinalı helva, Mandalinalı Somon Balığı, Mandalinalı Çikolata, Mandalinalı Peynir, Mandalinalı Cheescake, Mandalinalı Baklava, Mandalinalı Erişte, Mandalina Ekşisi yalnızca bu lezzetlerden yalnızca birkaç tanesi. Tüm lezzetlerin tadımı ve puanlamasından sonra puanların toplanması ardından yarışmacın sonucu açıklanarak ilk altıya girenlere hediyeleri taktim edildi.

1. Zeliha Sümüş “Mandalinalı Çikolata” ile

2. Leyla Can “ Mandalinalı Sucuk “ ile

3. Demet Köklükaya “Mandalinalı Tatlı” ile ilk 3 dereceyi paylaştı.

Jüri Özel Ödülü “Mandalinalı Kurabiye” ile çocuk yarışmacımız Bora Keskiner’e giderken, En yaratıcı yemek ödülü “Mandalina Dolması” ile yarışan Şengül Temiztürk’ün, En Yaratıcı Sunum ödülü ise “Mandalina Ekşisi” ile Melek Vural’ın oldu. 

Yemek Yarışması Hediyeleri Sponsorları:

Boder (Bodrum Otelciler Derneği) https://www.boder.com

Karaca Home https://www.karaca-home.com/

Nermin Hanım Zeytinyağları https://www.nerminhanim.com/

Anavarza Bal http://www.anavarzabal.com/

Duru Bulgur http://www.durubulgur.com/

Mebant İzolasyon ve Bant Sanayi Anonim Şirketi http://www.mebant.com.tr/en/HomePage.aspx

EnPlus https://www.enplus.com.tr/

Sponsorlarımıza desteklerinden dolayı şahsım ve yarışmacılar adına teşekkür ederim.

Bodrum Mandalinalı Lezzetler Yemek yarışması ise gerek çeşit gerek katılımcı bolluğu gerekse verilen hediyelerle çok zengindi. Basının ilgisi, şenliğin son gününde belediye meydanındaki bu yarışmada idi. Günümüzde sayıları hızla azalmakta olan mandalina bahçelerinin korunması gerekliliğine dikkat çekmek, bahçe sahiplerinin ürünlerinin değerliliğine inanmalarını sağlamak ve bu ürüne katma değer kazandırma konusunda teşvik etmek amacıyla düzenlenen çalıştay, panel, müzik gösterileri, unutulmakta olan hasat, deve ile taşıma ve teknelere yükleme ile düzenlenen kortej Bodrum’a renk getirdi.

Bitez’de Mandalina bahçelerindeki kahvaltı ve Mandalinalı Lezzetler Yemek Yarışması ise yarışmacıların onlarca tarifinin uzmanlarınca tadılarak ödüllendirildiği bir yemek şöleni oldu. Tariflerin kitaplaştırılarak saklanması için Bodrum Belediyesi ve Yavaş Gari Bodrum Birliği çalışmalarına başladı. Gönüllüler ve Belediye ile birlikte güzel şeylere imza atıldığına inandığım bir festival daha noktalandı. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimle.

Bodrum Belediyesi, Bodrum Ziraat Odası, Muğla Büyükşehir belediyesi, Boder, Muskad ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği gönüllülerince hazırlanan bu şenlik hakkında bilgi için www.slowfoodbodrum.org

Facebook: bodrumslowfoodbodrum

Benzer Yazılar

Konya’da Ayçiçeği Hasat Zamanı

Konya’da Ayçiçeği Hasat Zamanı

Türkiye’nin en sevilen ayçiçek yağı Yudum ile Tohum Derneği’nin geçen yıl başlattığı Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi ikinci yılında Konya’da

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali   Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli...