Adım Adım Ekmekler

Parole Cafe Restaurant yediğimiz akşam yemeğinden buradaki yazımda bahsetmiştim. O akşam nefis yemeklerin yanı sıra Chef Cavit Ünal’ın Adım Adım Ekmekler kitabında yazdığı ve bizim için özel olarak hazırlanan çeşit çeşit ekmeklerin tadına da baktığınızdan sizlere bahsetmiştim.
Ve bir sabah kahvaltıda buluşmak üzere de sözleşmiştik. İşte bu sefer hem sabah kahvaltısı hem de çıkardığı Adım Adım Ekmekler kitabının hikayesini dinlemek üzere Parole Cafe Restaurant ta buluştuk.

 

Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi kahvaltılıkları ve mekanı anlatmaya gerek yok. O gün şefimiz yine bizlere kendi elleri ile hazırladığı birbirinden lezzetli ekmekleri tattırdı. Ve günün sonunda bugünün mimarı Konuşankalem bizler için şefimiz le birlikte kendi elleri ile ekmek hazırladı:)
Gelelim asıl buluşma sebebimiz Cavit Ünal ve Şebnem Atılgan tarafından hazırlanan Adım Adım Ekmekler kitabına.

 

Son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler olan evde ekmek yapma merakına çok yardımcı olacak olan Adım Adım Ekmekler kitabı her aşaması fotoğraflı olarak hazırlanmış tariflerden oluşmakta.

İçerisinde ekmek yapımında kullanılan un çeşitlerinin anlatımını, maya nasıl hazırlanır, nohut mayası ve ekşi mayanın yapılışı. Hem fırında hem de ekmek makinesinde hazırlayabileceğiniz ekmek tariflerinin anlatımlarını bulacağınız bir kitap. Oldukça kapsamlı ve kolay anlatımı ile dikkat çekiyor.
Makinede pişirilen ekmek olarak 18 adet tarif bulunmakta. Bunlardan birkaçı şu şekilde; Çikolatalı ekmek, Kahveli ekmek. Kosava ekmeği, Hamsili mısır ekmeği, Tahinli Ekmek vs…

Fırında pişirilen ekmek olarak 99 adet tarif var. Bunlardan birkaçı şu şekilde; Cevizli ekmek, Organik kepekli ekmek, Dört tahıllı ekmek, Kayısılı üzümlü ekmek, Kurutulmuş kırmızı biberli ekmek, Zeytinli ekmek, Portakallı ekmek, Ekşi mayalı ekmek, Simit ekmek gibi artık hepsini yazamayacağım için buruda bırakıyorum:) Kitabı aldığınız taktirde kitaplığınızda hem ekmek hakkında bilgiler bulacağınız hemde birbirinden lezzetli ekmekler yapabileceğiniz bir kaynak edinmiş olacaksınız.

Ben bu keyifli gün için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Sevgiyle kalın…

 

Benzer Yazılar

Bodrum Mandalina Festivali

22-24 Aralık 2017 tarihleri arasında Bodrum Belediyesi, Bodrum Ziraat Odası katkıları ile gerçekleşen Bodrum Mandalina Şenliği’nde, Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği  de 5 atölye, yemek yarışması ve kahvaltı ile Bodrum Mandalina Şenliği’nde görev aldı. Benim de...

3.üncu Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri

3.üncü Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri Bodrum Karaova’da 3. gerçekleşen Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri 8-9-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Karaova Derneği, Slowfood Yaveş Gari Bodrum, Bodrum Belediyesi ve birbirinden kıymetli sponsorların katkıları ile üç ay...

İnegöl Oylat

İnegöl Oylat Kaplıcaları Üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğum Tuyed.org.tr derneği ile birlikte İnegöl Belediyesi‘nin daveti ile İnegöl Oylat gezimiz İstanbul‘dan keyifli bir yolculukla başladı. Geç saatte ulaştığımız İnegöl de tabi ilk durağımız inegöl köftesi...

0/5 (0 Reviews)