Çağımızda maalesef fazla kilolar çok büyük sorun. Bir çok insan fazla kilolarından kurtulmak için ya diyet, ya da spor yapıyor. Elbette diyet yapanlar tüm yeme içme alışkanlıklarını ve yemek tariflerini fit ve kalorisi düşük gıdalarla değiştiriyor. İşbu yüzden bir çok öneride farklı gıdalar görüyoruz. Bunlardan biri de tam tahıllı ekmek. Peki kilo verdirir mi? Gerçekten işe yarıyor mu?

Diyette olanların ekmek yemekten kaçtığı hepimizin malumu. Bu son derece gerekli çünkü ekmek, yani bakkalda satılan klasik ekmek büyük bir kalori deposu. Fakat ekmek olmadan doymayanlar tam tahıllı ekmeğe yöneliyor.

TAM TAHILLI EKMEĞİN FAYDALARI

Çok tercih edilen bu yiyeceğin, yani tam tahıllı ekmeğin faydalarına baktığımızda;

  • Kan şekerinizi düzene sokar ve sizi daha sağlıklı günlere götürür.
  • Lif kaynağı olduğundan sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Kandaki kolesterolü düzene kavuşturur.
  • Kabızlık sorunları için en ideal ekmek tam tahıllı buğday ekmeği olarak tavsiye edilir.
  • Astım riskinizi ortadan kaldırmak için çalışır.
  • Yüksek tansiyona engel olur.
  • İçerdiği vitaminler sayesinde enerjinizi yüksek seviyede tutar.
  • Vücut direncinizi güçlendirir.
  • Tiroid hastalarının gönül rahatlığıyla tercih edeceği ekmektir.

Tam Tahıllı Ekmek

Yani anlayacağımız bu gıda son derece sağlıklı ve tercih edilmesi gereken, son derece sağlıklı ve sağlığa bir hayli faydalı bir gıdadır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut.

TAM TAHILLI EKMEKLE KİLO VERİLİR Mİ?

Tam tahıllı ekmeğin herhangi bir termojenik etkisi olmadığından bu ekmeği alınca direkt kilo vermezsiniz elbette. Ancak diyetinizde bulunması faydalıdır. Bu gıda bağırsaklarınızı düzene sokar. Bu sayede metabolizmanız hızlanır. Hızlı metabolizma ise yağ yakım sürecini hızlandırır.

Yani tam tahıllı ekmek doğrudan olmasa da dolaylı olarak kilo vermenize yardımcı olan bir gıdadır. Bir çok yemeğin yanında elbette fazla abartmadan, bir dilimi veya iki dilimi aşmayacak şekilde yemeniz faydalıdır. Bu ekmek bol lifli yapısıyla tokluk hissi de vereceğinden fazla yemenizin önüne geçer ve bu sayede daha fit ve sağlıklı görünme yolculuğunuzda size yardımcı olur.

Ayrıca çeşitli zamanlarda tahıl bazlı yemek tarifleri verdiğimiz sitemizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.